Takip Edin

DÜNYA

Corona Virüsünü İfşa Eden Doktor Hayatını Kaybetti

Çin’deki ölümcül corona virüsünün patlak vermesiyle ilgili alarm veren muhbir doktorun ölümü, insanlar arasında öfkeyi körükledi.

Devlet tarafından işletilen Global Times’a göre, yaklaşık 637 kişiyi öldüren yeni coronavirüsün merkez üssü Wuhan’daki bir hastanede göz doktoru olan Li Wenliang, Cuma sabahı erken saatlerde öldü.

Geçen yıl 30 Aralık’ta meslektaşlarına Wuhan’ın 2003 SARS hastalığı gibi ölümcül bir salgına tanık olduğunu bildiren sekiz kişi arasında yer aldı.

Şu anda dünya genelinde 30.000’den fazla kişiyi etkileyen ölümcül hastalığın açıklanmasının ardından, sekiz kişilik grup polis tarafından çağrıldı, virüsün ayrıntıları verildiği için kınandı ve daha sonra, salgın, diye ekledi.

Virüsün insanlara, özellikle yarasalardan insanlara bulaştığı ve dünya çapında paniğe neden olduğu söyleniyor.

Çin’in yanı sıra virüs, ABD, İngiltere, Singapur, Fransa, Rusya, İspanya ve Hindistan da dahil olmak üzere en az 23 ülkeye yayıldı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) salgını uluslararası bir acil durum ilan etti.

Li Hayatını Kaybetti!

Wuhan Merkez Hastanesi, yerel saatle Cuma günü (1858 GMT Perşembe) sabah saat 2.58 civarında Li’nin artık olmadığını açıkladı.

30 Aralık’ta Li, SARS benzeri coronavirüs bulguları olan bir hastayı teşhis etti. Arkadaşları ve meslektaşlarını bilgilendirdi ve kısa süre sonra bir karakola gitti.

İşe döndü ancak 10 Ocak’ta öksürmeye ve ardından ateşe başladığı bildirildi. Li, 12 Ocak’ta hastaneye kaldırıldı. Virüs bulaşmış hastaları hastaneye kaldırılıncaya kadar inceliyordu.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CCDC) baş epidemiyoloğu Zeng Guang, Global Times’a insanların bu sekiz alkışlaması gerektiğini söyledi.

“Salgından önce akıllılardı,” dedi.

Li’nin ölümüne yas tutan Çinli insanlar, ölen doktora yapılan tedaviye karşı öfke dile getirdi. Birçok kişi yetkililerin ölümünden sonra Li’ye özür dilemesini istedi.

“Hiçbir polis senden özür dilemedi. Ulusal bir kahraman olabilirdin, ama vazgeçme, birkaç yüz masum hayatın yanı sıra hayatını talep etti,” Hong Kong merkezli Güney Çin Sabah Postası ” Weibo sosyal medya ağ kullanıcısı diyor.

Çin’de büyük sosyal medya siteleri engelleniyor ve insanların Weibo gibi kısıtlı platformları konuşmalar için kullanıyorlar.

Başka bir kullanıcı, “Doktor Li’nin kınama, Çin’in anti-salgın tarihinde utanç verici olacak. Doktor Li, halkı hayatını pahasına uyardı. Wuhan polis karakolu, ölümden sonra bile bu kınama ilanını hala hatırlamadı.” Dedi.

DSÖ Sağlık Acil Durum Programı Genel Müdürü Michael Ryan, “Hastalara bakmayı taahhüt eden herhangi bir cephe görevlisinin kaybını duyduğumuz için üzgünüz […] hayatını kutlamalıyız ve ölümünü meslektaşları ile yas tutmalıyız.”

Devamını oku

DÜNYA

ABD Senatörleri Keşmir Konusunda Değerlendirme İstedi

ABD Senatörleri Keşmir Konusunda Değerlendirme İstedi. Senatörler Hindistan’ın adımlarının laik devlet niteliği haklarını tehdit ettiğini söylüyor.

Dört ABD senatörü Dışişleri Bakanlığından Çarşamba günü, Başkan Donald Trump’ın Yeni Delhi ziyaretinden haftalar önce Hindistan’ın Keşmir’deki baskısı hakkında değerlendirmeler yapmasını istedi.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Sens Chris Van Hollen, Todd Young, Dick Durbin ve Lindsey Graham’a hitaben yazdığı bir mektupta, Hindistan Başbakanı Narendra Modi hükümetinin Jammu ve Keşmir bölgesinde interneti aylarca engellediğine dair endişelerini dile getirdi.

Senatörler 30 gün içinde Keşmir’deki siyasi tutukluların sayısı, internet ve cep telefonu hizmetindeki kısıtlamalar, yabancı diplomatlara, gazetecilere ve gözlemcilere erişim ve din özgürlüğü hakkında bilgi istedi.

Ayrıca vatandaşlık yasası nedeniyle vatansız, sınır dışı veya kilitli olma riski altındaki kişilerin sayısını ve Hindistan makamlarının protestoculara karşı “aşırı güç kullanımı” kullanıp kullanmadığını öğrenmeye çalışıyorlar.

Mektup, Beyaz Saray’ın Trump ve First Lady Melania Trump’ın 24 ve 25 Şubat’ta Hindistan’a seyahat edeceğini duyurmasından yaklaşık iki hafta önce geldi ve Güney Asya’nın en büyük ülkesine ilk başkanlık ziyaretini işaret etti.

Keşmir Meselesi

Jammu ve Keşmir Hindistan ve Pakistan tarafından bazı bölümlerde tutulmakta ve her ikisi tarafından tam olarak talep edilmektedir. Küçük bir Keşmir şeridi de Çin tarafından tutuluyor.

1947’de bölündüklerinden beri, iki ülke Keşmir üzerinde, 1948, 1965 ve 1971’de savaştı.

Jammu ve Keşmir’deki bazı Keşmir grupları, komşu Pakistan’la bağımsızlık veya birleşme için Hindistan yönetimine karşı savaşıyorlar.

Çeşitli insan hakları örgütlerine göre, 1989’dan beri bölgedeki çatışmalarda binlerce kişinin öldüğü bildiriliyor.

Devamını oku

DÜNYA

Türk ve Yunan Savunma Bakanları Brüksel’de Buluştu

Türk ve Yunan Savunma Bakanları Brüksel’de Buluştu. Türkiye ve Yunanistan’dan delegasyonlar arasındaki görüşmeler bu ay içinde yapılacak.

Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Yunan mevkidaşı Nikos Panagiotopoulos Çarşamba günü Brüksel’de bir araya geldiler ve bu ayın ilerleyen günlerinde güven artırıcı önlemler konusunda görüşme kararı aldılar.

ki ülkeden delegasyonlar arasındaki görüşmeler 17-21 Şubat tarihleri arasında Atina’da gerçekleşecek.

Akar ve Panagiotopoulos da iki ülke arasındaki diyalog kanallarını açık tutmanın öneminin altını çizdi.

Türkiye ve Ukrayna Savunma Bakanları Bir Arada

NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında Akar, NATO’nun Kararlı Destek misyonuna katılan ülkeler için düzenlenen bir oturuma katıldı ve ardından Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Zagorodniuk ile bir araya geldi.

İki mevkidaş arasında askeri gelişmeler konusunda bölgesel gelişmeler ve işbirliği tartışıldı.

Akar ayrıca, ittifakın operasyon ve misyonlarını ele alan NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın ilk oturumuna katıldı.

Brüksel’deki iki günlük toplantıda NATO savunma bakanları, Orta Doğu’daki güvenlik ve istikrarı, DAEŞ / IŞİD’e karşı mücadelenin yanı sıra ittifakın Afganistan’daki rolü ve Rus füze konuşlandırmalarına verdiği tepki üzerinde görüşüyorlar.

Devamını oku

DÜNYA

Rus Hava Saldırıları Suriye’nin İdlib Kentinde 4 Sivili Öldürdü

Rus Hava Saldırıları Suriye’nin İdlib Kentinde 4 Sivili Öldürdü. Sivil savunma gruplarına göre, Rusya Suriye’nin kuzeybatısı İdlib’de tırmanma bölgesinde hava saldırıları düzenliyor.

Suriye sivil savunma grubunun Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın kuzeybatı Suriye’nin İdlib tırmanma bölgesinde hava saldırıları düzenlediğini ve en 4 dört sivilin öldüğünü bildirdi.

Suriye muhalif uçak gözlemevi, Rus jetlerinin Batı Halep eyaletine yakın bölgelerini hedef aldığını söyledi.

Beyaz Miğferler sivil savunma grubu saldırılarda 4 sivilin öldüğünü ve diğer 3 kişinin de yaralandığını söyledi.

Beşar Esad rejimi ve müttefikleri, İdlib tırmanma bölgesindeki sivil yerleşimlere hava ve kara saldırılarını yoğunlaştırdılar.

Eylül 2018’de Türkiye ve Rusya, İdlib’i saldırganlık eylemlerinin açıkça yasaklandığı bir tırmanma giderme alanına dönüştürmeyi kabul etti.

Ancak o zamandan beri ateşkes ihlal edilmeye devam ettiği için rejim ve Rus kuvvetleri tarafından 1.800’den fazla sivil öldürüldü.

Ne Olmuştu?

Türkiye 10 Ocak’ta İdlib’de yeni bir ateşkesin 12 Ocak gece yarısından hemen sonra başlayacağını duyurdu, ancak rejim ve İran destekli terörist gruplar kara saldırılarına devam etti.

Geçen yıl yaşanan yoğun saldırılar nedeniyle 1 milyondan fazla Suriyeli Türkiye sınırına yaklaştı.

Türkiye, 2011 yılında Suriye’deki iç savaşın başlamasından bu yana 3,7 milyondan fazla göçmene ev sahipliği yapan ve dünyanın en fazla mültecisinin bulunduğu ülke olmaya devam ediyor.

Devamını oku

DÜNYA

Çavuşoğlu: Türk Heyeti İdlib Konulu Görüşmelerde Rusya’yı Ziyaret Edecek

Çavuşoğlu: Türk Heyeti İdlib Konulu Görüşmelerde Rusya’yı Ziyaret Edecek

Türkiye ateşkesin kalıcı olmasını sağlamak için Rusya ile çalışmaya devam ediyor

Çavuşoğlu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türk heyetinin Suriye’nin kuzeybatısında bulunan İdlib’deki durumu görüşmek üzere önümüzdeki günlerde Rusya’yı ziyaret edeceğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yaptı. Heyet Moskova’yı ziyaret edecek. Daha önce, Rus bir heyet Ankara’yı iki kez ziyaret etti ve toplantılar yaptı.

Ateşkesin kalıcı olmasını sağlamak için Rusya ile çalışmaya devam ediliyor. Bu süreçte sonuç olmasa bile kararın net ve açık olduğu belirtiliyor.

‘’Gerekli olanı yapacağız.”

Pazartesi günü, geçen hafta yedi askerin ve Türk ordusuyla çalışan bir sivil vatandaşın şehit olduğu benzer bir saldırının ardından İdlib’deki Esad rejim güçlerinin saldırısında beş Türk askeri şehit olmuş ve beş kişi de yaralandı.

Türk birlikleri, terörle mücadele ve barış misyonunun bir parçası olarak İdlib’de Türkiye ile Rusya arasında yapılan bir anlaşma kapsamında – nominal olarak bir ateşkes bölgesi oluşturacak.

Türkiye o zamandan beri her iki saldırıya da misilleme yapıyor, hedeflere ulaşıyor ve 200 kadar Esad rejimi askeri etkisiz hale getirildi.

İdlib, 2011’deki Suriye iç savaşının başlamasından bu yana muhalefet ve hükümet karşıtı silahlı grupların kalesi oldu.

Rejim ve Rus kuvvetleri tarafından 1.800’den fazla sivil öldürüldü.

Devamını oku

DÜNYA

Yeniden Refah Partisi Kudüs Mitinginde İnsan Seli!

Yeniden Refah Partisi’nin Kudüs Mitingi adeta bir insan seline tanıklık etti.

Sakarya’da düzenlenen mitingde havanın soğukluğuna rağmen mitinge gelen kalabalık göze çarptı.

Mitingde Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan mitingde, ABD Başkanı Trump’ın “Yüzyılın Antlaşması” çıkışına çok sert tepkiler veren bir konuşma yaptı.

Erbakan, Trump’ın sözde barış planına
ilişkin, ”Dünya siyonîzmi tarafından atılan bu
adım karşısında tüm islam alemi olarak
yapmamız gereken; sözlü mesajlar, kınama
mesajları yayınlamak yerine, ağlayıp
sızlamak yerine, mutlaka fiili adımlar atmak,
dünya siyonizmine yaptırımlar
uygulamaktır.” dedi.

”Gün; namusumuza, Mescid-i Aksa’ya,
Filistin’e sahip çıkma günüdür.” ifadesini
kullanan Erbakan, ”Gün, kıyama kalkma ve
mutlaka fiili adımlar atma günüdür. Bu
kıyamı gerçekleştirmek, öncelikle, 6 asır
Filistin’in teminatı olan Osmanlı’nın torunları
olarak aziz milletimize düşmektedir. Milli
görüş olarak bu kıyamı gerçekleştirmek, bu
kıvılcımı ateşlemek için Sakarya’mızda hep
birlikte ‘Seninleyiz Kudüs’ mitinginde
bulustuk.” dive konustu.

Erbakan, Filistin’in yanlız olmadığına değindi ve sözlerine şöyle devam etti;

”Filistin islam toprağıdır, Kudüs de sadece
ve sadece İslam ındir. Buradan bütün islam
alemindeki yöneticilere ve Türkiye’deki
yetkililere sesleniyorum. (Necmettin
Erbakan) Erbakan hocamız dünya siyonîzmi
karşısında kana kan, dişe diş metoduyla
mücadele etti. Tam 50 sene boyunca
‘Banane Amerika’dan’ diye haykıran
hocamız, siyonizmin yumruğuna yumrukla
karşılıkverdi.”

Devamını oku

DÜNYA

Suriye: Son 4 Günde 90.000 Sivil İdlib’den Göç Etti

Ocak 2019’dan bu yana İdlib, Halep’te yerlerinden edilen Suriyelilerin sayısı yaklaşık 1.77 milyona ulaştı.

Rejim kuvvetleri ve müttefiklerinin saldırıları nedeniyle son dört gün boyunca Suriye’nin kuzeybatısındaki Idlib bölgesinde yaklaşık 90.000 sivil evlerini terk etti.

Beşar Esad rejimi, Rusya ve İran destekli terörist grupların Halep ve İdlib yerleşim bölgelerindeki saldırıları binlerce Suriyeli vatandaşı yerinden etmeye devam ediyor.

Suriye’nin Müdahale Koordinasyon Grubu’na göre, yerinden edilmiş siviller, Türkiye ile Rusya arasındaki ateşkes anlaşmasını ihlal eden saldırılar nedeniyle Türkiye sınırına yakın bölgelere yöneldi.

Saldırılar nedeniyle evlerinden ayrılan siviller, Türkiye sınırındaki bölgelere kaçıyor ya da Türkiye’nin terörle mücadele operasyonlarının teröristlerden arındırılmış bölgelerine sığınıyor.

Bölgedeki Suriyelilerin Sayısı Yükseliyor

Ocak 2019’dan bu yana, İdlib ve Halep’te yerinden edilen Suriyelilerin sayısı yaklaşık 1.77 milyona ulaştı.

Eylül 2018’de Türkiye ve Rusya, İdlib’i saldırganlık eylemlerinin açıkça yasaklandığı bir bölgeye dönüştürmeyi kabul etti.

Bununla birlikte, o zamandan beri ateşkes ihlal edilmeye devam ettikçe, rejimden arındırılmış bölgedeki, rejim ve Rus kuvvetleri tarafından 1.300’den fazla sivil öldürüldü.

Yeni bir hareketle, Türkiye 10 Ocak’ta İdlib’de yeni bir ateşkesin 12 Ocak gece yarısından hemen sonra başlayacağını duyurdu. Ancak Şam ve İran güdümlü terörist gruplar saldırılarına devam ettiler.

2011 yılında Suriye’deki kanlı iç savaşın patlak vermesinden bu yana Türkiye, ülkelerinden kaçan 3,7 milyon Suriyeli vatandaşı alıp Türkiye’yi dünyanın en büyük mülteci barındıran ülkesi haline getirdi.

Devamını oku

POPÜLER BAŞLIKLAR