Takip Edin

DÜNYA

Hafter’e Dış Destek Barış Sürecini İhlal Ediyor

Libya Başbakanı Fayez al Sarraj, başkent Trablus’taki Alman Dışişleri Bakanlığı heyeti ile bir araya geldi.

Libya Başbakanı Fayez al-Sarraj Perşembe günü yaptığı açıklamada, dönek komutan Khalifa Hafter’in desteklenmesine yönelik dış müdahalenin Berlin barış sürecini ihlal ettiğini söyledi.

Hafter, geçtiğimiz ay Berlin Libya Konferansı’nda alınan kararlara uymadığından, uluslararası toplumdan eylemlerine karşı güçlü bir tepki gelmediğini söyleyen Sarraj, Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın başkenti Trablusgarp’taki bir heyetle görüşürken söyledi.

Başbakanlık, yaptığı açıklamada Sarraj’ın Hafter’in milislerinin devam eden ihlalleri vurgulayarak hükümeti olası bir diyaloga katılmayı yeniden düşünmeye zorlayabileceğini söyledi.

Libya’nın eski hükümdarı Muammar Kaddafi’nin 2011 yılında devretmesinden bu yana, Libya’da iki güç koltuğu ortaya çıktı: biri Libya’nın doğusunda ağırlıklı olarak Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri, diğeri BM ve uluslararası tanınırlığa sahip Tripoli’de.

Ne Olmuştu?

Libya’nın meşru hükümeti, geçtiğimiz Nisan ayından bu yana Hafter’in güçleri tarafından saldırıya uğradı ve 1000’den fazla insanın hayatını üstlendi.

12 Ocak’ta Libya’daki çatışan partiler, Türkiye ve Rusya liderlerinin ortak çağrısına yanıt olarak ateşkes ilan ettiler. Ancak kalıcı ateşkes görüşmeleri, Hafter 14 Ocak’ta anlaşmayı imzalamadan Moskova’dan ayrıldıktan sonra anlaşma yapılmadan sona erdi.

Hafter 19 Ocak’ta Berlin Libya Konferansı’nda ateşkesin uygulanmasını izlemek üzere her iki taraftan beş üye ile BM’nin önerdiği bir askeri komisyona üye ataması konusunda anlaştı. Karar konferansın önemli bir sonucuydu.

DÜNYA

TOGG İnşaata Başlama Töreni Gerçekleşiyor

TOGG teknolojileri ve mobilite ekosisteminin geliştirileceği merkez inşaatına 18 Temmuz’da başlayacağı duyurulmuştu. Bugün Türkiye’nin ilk yerli ve millî elektrikli otomobili için TOGG Mühendislik, Tasarım ve Üretim Tesisleri’nin inşaatına Gemlik’te başlanıyor. Saat 18.00’de başlanan canlı yayına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. TOGG’un gerçekleştirmiş olduğu #yeniliktebendevarım hashtagi ile yazacağınız isim inşaata yerleştirilecek özel bir kapsülde yerini alabilir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sosyal medya hesabından paylaştığı gönderilerde yerli ve milli otomobil TOGG hakkında şu sözlerle bahsetti:

Devamını oku

DÜNYA

Japonya’da Sel Felaketi

Japonya’nın Kumamoto ve Kagoshima şehirlerinde meydana gelen aşırı yağışlar sele neden oldu. Yağışlar sonrası oluşan toprak kayması nedeniyle nehirler taştı.

Yağışları ve taşmaların etkisiyle birçok ev su altında kaldı. Nehir hattındaki bir köprü de yıkıldı. Yetkililer tarafından sel nedeniyle 14 kişinin kayıp olduğu bildirildi.

Devamını oku

DÜNYA

Sırbistan’a Tıbbi Yardımımız Ulaştı

Geçtiğimiz günlerde Irak’a Koronavirüs bağlamında tıbbi yardım gönderen ülkemiz bu sefer de Sırbistan’a yardım etti. Bugün gönderilen yardım ile birlikte Koronavirüs bağlamında Sırbistan’ın Sancak bölgesine gönderilen iki sefer yardım yapılmış oldu. Koronavirüs’ün evrimleşmesi ile başlayan ikinci tip Koronavirüs salgını maddi gücü yeterli olmayan  ülkeleri sert bir şekilde vururken ülkemiz de yardımlara devam ediyor.

Bu sabah Türk Silahlı Kuvvetleri’nin A-400M tipi askeri kargo uçağı kullanılarak yola çıkartılan tıbbi yardım paketinde ilaçlardan maskelere, maskelerden solunum cihazlarına her türlü tıbbi malzeme bulunuyor. Yardımı ileten Milli Savunma Bakanlığı da yardım ulaştıktan sonra resmi Twitter hesabında şu mesajı paylaştı:

Devamını oku

DÜNYA

Fransa’nın Yeni Başbakanı Belli Oldu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından geçtiğimiz Nisan ayında yeni tip koronavirüs (covid-19) salgını için alınan tedbirlerle ilgili süreci yönetmesi için görevlendirilen Jean Castex, Fransa’nın yeni Başbakanı oldu.

Sabah saatlerinde başbakan Edouard Philippe’nin istifası Elysee Sarayı’ndan duyuruldu. Geçtiğimiz dakikalarda da Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Başbakanlığa Jean Castex’in atandığını duyurdu. Castex daha önce de Prades Belediye Başkanı olarak görev yapmıştı.

 

Devamını oku

DÜNYA

Fransa Başbakanı İstifa Etti

Bugün Elysse Sarayı’ndan yapılan açıklamada Fransa Başbakanı Edouard Philippe istifa ettiği belirtildi. Başbakan tarafından hem kendisinin hem de hükümetinin istifasını Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a sunuldu.

Önümüzdeki birkaç saat içerisinde yeni hükümetin ve kabinenin açıklanması bekleniyor. O zamana kadar şu anki hükümet ve başbakan göreve devam edecek. Ekonomik ve toplumsal problemlerin baş gösterdiği ülkede birkaç haftadır başbakanın istifası bekleniyordu.

Devamını oku

DÜNYA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Vakaları İl İl Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gerçekleşen Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Fahrettin Koca vaka sayılarının en fazla ve en az bulunduğu illeri düzenlediği basın konferansında tek tek açıkladı.

Bakan Koca en fazla vaka bulunan ilin İstanbul olduğunu, %53.4’ünün İstanbul’da tespit edildiğini ve son bir hafta içerisinde de İstanbul’daki vakaların tüm vakalara olan oranının %51.6 olduğunu bildirdi. Son 2 haftada vaka sayısında yükselme yaşanan ve dikkat çeken iller ise; Ankara, Konya, Gaziantep, Bursa, Diyarbakır. Vaka sayısının en düşük olduğu iller ise; Tunceli, Burdur, Gümüşhane, Kars, Bartın.

Devamını oku

DÜNYA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Alman Mevkiidaşı ile Görüştü

Bugün öğle saatlerinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile Berlin’de görüştü. Berlin’e Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile birlikte giden Çavuşoğlu diplomatik ziyaretin gündeminde turizm, ikili ilişkiler, Almanya’nın AB Dönem Başkanlığı ve bölgesel konular olduğunu söyledi.

Görüşme sonrasında Dışişleri Bakanlığı görüşmenin verimliğini geçtiğini duyururken Çavuşoğlu Twitter hesabında görüşmede Almanya’nın AB Dönem Başkanlığı sırasında ikili ilişkilerin iki ülke tarafından da gelişitirilmek istediği, Türkiye’nin Alman vatandaşları güvenli ve sağlıklı bir ortamda ağırlamaya hazır olduğunu ve Almanya’nın Türkiye’ye seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerektiği konuları üzerinde durulduğunu bildirdi.

Devamını oku

DÜNYA

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba Ülkemize Geliyor

Ukrayna Dışişleri Bakanı  Antalya’da Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey’in alt mekanizması olan Ortak Stratejik Planlama Grubu tarafından düzenlenen VIII. toplantısı sebebiyle 3 Temmuz 2020 tarihinde ülkemize geliyor.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba arasında gerçekleşecek olan toplantıda ekonomi, yatırımlar, savunma, turizm gibi konuların görüşülmesi bekleniyor. Görüşme hakkında Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde “Ziyaret kapsamında ayrıca, soydaşlarımız Kırım Tatarlarının durumu ile iki ülkenin gündeminde yer alan bölgesel ve uluslararası gelişmelere ilişkin olarak görüş alışverişinde bulunulacaktır.” sözleri yer almakta.

Devamını oku

DÜNYA

Myanmar’da Gerçekleşen Facia

Myanmar’da yeşim taşı maden ocağında meydana gelen heyelanda, yetkililer tarafından açıkanan bilgiye göre 113 kişi öldü. Toprak kaymasının yoğun yağış sebebiyle birlikte ortaya çıktığı ve oluşan faciadan sonra maden işçilerinin göçük altında kaldığı açıklandı. Arama kurtarma çalışmaları halen devam etmekte.

Geçtiğimiz sene de aynı bölgede toprak kayması meydana gelmişti. Toprak kaymalarının ülkede yaz aylarında gerçekleşen muson yağmurlarından kaynaklandığı düşünülmekte. Açıklanan bilgilere göre yağışın sürmesi sebebiyle, arama kurtarma çalışmalarına ara verildi.

Devamını oku

DÜNYA

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Macarlara Savunma Sanayii Sunumu Yaptı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı  Mustafa Varank, çeşitli temaslar için gelen ve diğer bakanlıklar ile de görüşen Macar heyetini Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda ağırladı. Macar heyetinin başındaki Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile görüşen Varank heyete Türkiye’nin Koronavirüs ile mücadele konusunda yaptığı çalışmaların önemi hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin salgın döneminde 127 ülkeye tıbbi malzeme sağladığını heyete bahseden Varank Macaristan’a da bu konuda ihracat gerçekleştirildiğinden belirtti. Ülkeler arasındaki ticari bağın bugünlerde çok önemli olduğuna parmak basan Varank, Macar heyete Türk Savunma Sanayisini maketler ile anlattı.

 

Devamını oku

DÜNYA

Hulusi Akar, İngiltere Savunma Bakanı ile Telefonda Görüştü

Milli Savunma Bakanlığı az önce Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini açıkladı. Konuyla alakalı detaylı bir bilgi paylaşımı yapılmazken Bakanlığın internet sitesindeki bilgiye göre ikili savunma ve güvenlik konuları üzerine bir görüşme yaptı.

Görüşmenin bugün de Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun üzerine düştüğü Fransa’nın Libya konusundaki tutumu üzerine olabileceği akla geliyor.

Devamını oku

DÜNYA

Normalleşme Adımlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan Duyuruldu!

Normalleşme Adımlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan Duyuruldu! Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugün Huber Köşkü’nden video konferans yöntemiyle son kez yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne başkanlık etti. Toplantı sonrasında açıklamada bulunan Erdoğan, koronavirüse ilişkin yeni normalleşme adımlarını açıkladı. 65 yaş ve üzerine getirilen yasak devam ederken, 20 yaş altı sınırlaması 18 yaş altına çekildi. 1 Haziran’dan itibaren iller arası seyahat sınırlaması  kalktı. İdari izinde olan ya da esnek çalışan kamu personeli 1 Haziran’dan itibaren eski mesaiye dönecek. Kronik rahatsızlığı olanlar değerlendirilecek.

1 Haziran’dan itibaren kreş ve gündüz bakım evleri, sürücü kursları açılacak, restoran, kafe vb. yerler belirlenen kurallar dahilinde saat 20.00’ye kadar hizmet verecek, eğlence mekanları ile nargile satışı yapan yerler bu kapsam dışında olacak. Hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren faaliyete geçecek. Açık havada olan konserler gerekli şartları sağlamaları koşuluyla başlayabilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Salgının büyük kıyımlara yol açtığı ülkelerle kendimizi mukayese ettiğimizde elimizdeki nimetlere şükrettiğimizi biliyorum. Geliri azaldığı için sıkıntı çeken vatandaşlarımız olmuştur. Devletimizin bütün imkanlarını sunarak bu vatandaşlarımızın yanında olmaya çalıştık. Önümüzdeki dönemde de vatandaşlarımız ve iş dünyamızın yanında olmayı sürdüreceğiz.”

“Bu süreçte fedakarca görev yapan sağlık personelimize teşekkür ediyorum. Aldığımız tedbirlerin uygulamaları valilik ve kaymakamlıklarımız tarafından yürütüldü. 8 milyon 65 yaş ve üstü vatandaşımız ile 25 milyondan fazla 20 yaş altı gencimizin ihtiyaçları VEFA Sosyal Destek Ekipleri tarafından karşılandı. 6 milyon 240 binin üzerinde talebe cevap verdi.”

“2.5 ayda verdiğimiz kayıplarımızı çok kısa sürede geri alacağız. Dayanışmaya güçlü tuttuğumuz süreçte rabbim bize nice kapıları açacaktır. Küresel sistemde Türkiye’nin çok iyi bir yere geleceğinin işaretlerini almaya başladık. Hayatın her alanında Türkiye parlayan bir yıldız olarak öne çıkıyor. İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş sonrası yapılan hataları tekrarlamayacağız.”

“Bu süreçte milletimiz önüne kurulan tuzakları teker teker aşarak 2023 hedeflerinden uzaklaşmayacağını gösterdi.  Bir asır önce hasta adam yaftasıyla tarihten silinmeye çalışan Türk milleti şimdi hastaların yaralarını sarıyor.”

“Yarın İstanbul Fethi’nin 567’inci yıl dönümünde milletimizle birlikte güzel programlara şahitlik edeceğiz. Önce Sancaktepe’de 2 hastanemizin açılışını yapacağız, akşam saatlerinde Okçular Vakfı’nın etkinliğine katılacağız. Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın düzenlediği fetih şöleninde Ayasofya’da Fetih suresi okunacak. Bu vesileyle Fatih Sultan Mehmet Han başta olmak üzere bu toprakları bize vatan kılan tüm gazilerimizi, şehitlerimizi, hürmetle yad ediyorum.”

“Türkiye’nin Cumhuriyet tarihi boyunca yaşadıklarının bir kısmını üzüntüyle hatırlıyoruz. Dün açılışını yaptığımız eski adıyla Yassıada, 2013 yılında bizim verdiğimiz adıyla Demokrasi ve Özgürlükler Adası bu dönemin sembolüdür. 27 Mayıs Türkiye’ye darbe virüsünün girdiği ilk tarihtir. En son 15 Temmuz’da darbe girişimini hep birlikte yaşadık. Milli iradeye yönelik hemen her türlü saldırı Türkiye’nin büyük kalkınma hamlelerinin ardından geliyor. Cumhuriyet’in ilk yıllarında zor şartlarda başlatılan kalkınma hamlesi tek parti CHP döneminde heba edildi. Demokrat Parti’nin iktidara gelmesiyle Menderes ve arkadaşları yeni bir hamle başlattı.”

“27 Mayıs darbesiyle bu süreç kesintiye uğratıldı, Türkiye yeniden siyasi ve ekonomik istikrarsızlık bataklığına sürüklendi. Menderes ve arkadaşları yaptıklarını ağır işkenceler ve idam sehpasıyla ödedi. İdam sehpasını yiğitçe yürüyen Menderes, Zorlu ve Polatkan’ın milletimizin yüreğinde bıraktığı acı hala tazedir. Rahmetli Özel bu 3 kahramanın mezarlarını taşıyarak ilk adımı atmıştı. Biz de TOBB ile birlikte burayı Demokrasi ve Özgürlükler Adası haline getirecek yatırımları yaparak, MHP Genel Başkanı Bahçeli ile dün açılışını yaptık. Burası ulusal ve uluslararası her türlü toplantıya sahipliği yapacak bir ada.”

“Türkiye’de darbeler, cuntalar döneminin kapandığının işarete 15 Temmuz sonrası milletimizin koyduğu tavırdır. Rahmetli Menderes ile bizim fotoğrafımızı yan yana koyanların olması bugün de teyakkuzu elden bırakmamamız gerektiğini gösteriyor.”

“Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023 milletimizin şahlanışı olması için çalışmaktan geri durmayacağız.”

“Ülkemizde yaşadığımız sınamaların bir kısmı kendi iç dinamiklerimizle olmakla birlikte bazıları da küresel düzeydedir. Bu süreçlerden birisi de koronavirüs salgınıdır. Moritanya’dan Bolivya’ya kadar hiçbir vatandaşımızı yalnız bırakmadık. Yardım talep eden 135 ülkeden 100’üne cevap verdik.”

“Ülkemiz içinde 65 yaş ve üstü ile 20 yaş altı vatandaşlarımızın getirdiğimiz kısıtlamalara uyduğu için teşekkür ediyorum. Salgını kontrol altlında tutuyoruz. Hastalığın tedavisinde ihtiyaç duyulan ilaç ve cihazların üretimiz konusunda da epey yol kat ettik.”

“Şu ana kadar ürettiğimiz 3 bin 26 solunum cihazının bin adedini ihraç ettik. Termal kamera imalatına da başladık. Bu gelişmeler bize yeni normal dediğimiz süreçte yeni adımlar atma imkanı sağladı. Bu hafta itibariyle altığımız yeni kararlar şunlar. Şehirlerarası seyahat sınırlarımız 1 Haziran’dan itibaren kaldırıldı. Bazı illerimiz için kısıtlamayı yeniden getirebiliriz. Esnek çalışan kamu personeli 1 Haziran itibariyle normal mesaiye başlayacak. Kreşler de açılacak.”

“65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve Pazar günleri istisna kapsamında olması devam edecek. Esnaf ve işyeri sahibi 65 yaş üstü vatandaşımız maske, mesafe ve temizlik kuralıyla işinin başında olacak. 20 yaş altı kısıtlamasını da 18 yaşa indiriyoruz. 18 yaş altı da Çarşamba günü sokağa çıkma sınırlaması olmayacak.”

“1 Haziran tarihi itibariyle restoran kafe vb. yerler belirlenen kurallar dahilinde saat 20.00’ye kadar hizmet verecek,  eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsam dışında. Plajlar, milli parklar, müzeler, hayvan satış yerleri 1 Haziran’dan. hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren faaliyete geçecek. Deniz turizmi, balıkçılığı ile ilgili sınırlamalar kaldırıldı. Sürücü kursları 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçecek. Gençlik kampları 1 Haziran’dan itibaren, açık havada olan konserler gerekli şartları sağlamaları koşuluyla başlayabilecek.”

Devamını oku

DÜNYA

Sağlık Bakanı Koca Türkiye ve Diğer Ülkelerde Ölüm Oranlarını Açıkladı

Dünya üzerinde Koronavirüsün etkisi devam ediyor ve birçok insan hayatını kaybediyor. Ancak ölüm oranları ülkelere göre değişiyor.

Bu oranlar ülkelerin gerek sağlık sistemleri gerek ise halkların duyarlılıkları gibi etkenlere göre değişiyor. Bu hususlara göre Türkiye’deki ölüm oranının çok düşük olduğu göze çarpıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca attığı tweette ABD DIŞİŞLERİ ESKİ BAKAN YARDIMCISI MATTHEW BRYZA bu konuna ortaya koyduğu rakamları yayınladı.

Devamını oku

DÜNYA

ABD Senatörleri Keşmir Konusunda Değerlendirme İstedi

ABD Senatörleri Keşmir Konusunda Değerlendirme İstedi. Senatörler Hindistan’ın adımlarının laik devlet niteliği haklarını tehdit ettiğini söylüyor.

Dört ABD senatörü Dışişleri Bakanlığından Çarşamba günü, Başkan Donald Trump’ın Yeni Delhi ziyaretinden haftalar önce Hindistan’ın Keşmir’deki baskısı hakkında değerlendirmeler yapmasını istedi.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Sens Chris Van Hollen, Todd Young, Dick Durbin ve Lindsey Graham’a hitaben yazdığı bir mektupta, Hindistan Başbakanı Narendra Modi hükümetinin Jammu ve Keşmir bölgesinde interneti aylarca engellediğine dair endişelerini dile getirdi.

Senatörler 30 gün içinde Keşmir’deki siyasi tutukluların sayısı, internet ve cep telefonu hizmetindeki kısıtlamalar, yabancı diplomatlara, gazetecilere ve gözlemcilere erişim ve din özgürlüğü hakkında bilgi istedi.

Ayrıca vatandaşlık yasası nedeniyle vatansız, sınır dışı veya kilitli olma riski altındaki kişilerin sayısını ve Hindistan makamlarının protestoculara karşı “aşırı güç kullanımı” kullanıp kullanmadığını öğrenmeye çalışıyorlar.

Mektup, Beyaz Saray’ın Trump ve First Lady Melania Trump’ın 24 ve 25 Şubat’ta Hindistan’a seyahat edeceğini duyurmasından yaklaşık iki hafta önce geldi ve Güney Asya’nın en büyük ülkesine ilk başkanlık ziyaretini işaret etti.

Keşmir Meselesi

Jammu ve Keşmir Hindistan ve Pakistan tarafından bazı bölümlerde tutulmakta ve her ikisi tarafından tam olarak talep edilmektedir. Küçük bir Keşmir şeridi de Çin tarafından tutuluyor.

1947’de bölündüklerinden beri, iki ülke Keşmir üzerinde, 1948, 1965 ve 1971’de savaştı.

Jammu ve Keşmir’deki bazı Keşmir grupları, komşu Pakistan’la bağımsızlık veya birleşme için Hindistan yönetimine karşı savaşıyorlar.

Çeşitli insan hakları örgütlerine göre, 1989’dan beri bölgedeki çatışmalarda binlerce kişinin öldüğü bildiriliyor.

Devamını oku

DÜNYA

Türk ve Yunan Savunma Bakanları Brüksel’de Buluştu

Türk ve Yunan Savunma Bakanları Brüksel’de Buluştu. Türkiye ve Yunanistan’dan delegasyonlar arasındaki görüşmeler bu ay içinde yapılacak.

Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Yunan mevkidaşı Nikos Panagiotopoulos Çarşamba günü Brüksel’de bir araya geldiler ve bu ayın ilerleyen günlerinde güven artırıcı önlemler konusunda görüşme kararı aldılar.

ki ülkeden delegasyonlar arasındaki görüşmeler 17-21 Şubat tarihleri arasında Atina’da gerçekleşecek.

Akar ve Panagiotopoulos da iki ülke arasındaki diyalog kanallarını açık tutmanın öneminin altını çizdi.

Türkiye ve Ukrayna Savunma Bakanları Bir Arada

NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında Akar, NATO’nun Kararlı Destek misyonuna katılan ülkeler için düzenlenen bir oturuma katıldı ve ardından Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Zagorodniuk ile bir araya geldi.

İki mevkidaş arasında askeri gelişmeler konusunda bölgesel gelişmeler ve işbirliği tartışıldı.

Akar ayrıca, ittifakın operasyon ve misyonlarını ele alan NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın ilk oturumuna katıldı.

Brüksel’deki iki günlük toplantıda NATO savunma bakanları, Orta Doğu’daki güvenlik ve istikrarı, DAEŞ / IŞİD’e karşı mücadelenin yanı sıra ittifakın Afganistan’daki rolü ve Rus füze konuşlandırmalarına verdiği tepki üzerinde görüşüyorlar.

Devamını oku

DÜNYA

Rus Hava Saldırıları Suriye’nin İdlib Kentinde 4 Sivili Öldürdü

Rus Hava Saldırıları Suriye’nin İdlib Kentinde 4 Sivili Öldürdü. Sivil savunma gruplarına göre, Rusya Suriye’nin kuzeybatısı İdlib’de tırmanma bölgesinde hava saldırıları düzenliyor.

Suriye sivil savunma grubunun Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın kuzeybatı Suriye’nin İdlib tırmanma bölgesinde hava saldırıları düzenlediğini ve en 4 dört sivilin öldüğünü bildirdi.

Suriye muhalif uçak gözlemevi, Rus jetlerinin Batı Halep eyaletine yakın bölgelerini hedef aldığını söyledi.

Beyaz Miğferler sivil savunma grubu saldırılarda 4 sivilin öldüğünü ve diğer 3 kişinin de yaralandığını söyledi.

Beşar Esad rejimi ve müttefikleri, İdlib tırmanma bölgesindeki sivil yerleşimlere hava ve kara saldırılarını yoğunlaştırdılar.

Eylül 2018’de Türkiye ve Rusya, İdlib’i saldırganlık eylemlerinin açıkça yasaklandığı bir tırmanma giderme alanına dönüştürmeyi kabul etti.

Ancak o zamandan beri ateşkes ihlal edilmeye devam ettiği için rejim ve Rus kuvvetleri tarafından 1.800’den fazla sivil öldürüldü.

Ne Olmuştu?

Türkiye 10 Ocak’ta İdlib’de yeni bir ateşkesin 12 Ocak gece yarısından hemen sonra başlayacağını duyurdu, ancak rejim ve İran destekli terörist gruplar kara saldırılarına devam etti.

Geçen yıl yaşanan yoğun saldırılar nedeniyle 1 milyondan fazla Suriyeli Türkiye sınırına yaklaştı.

Türkiye, 2011 yılında Suriye’deki iç savaşın başlamasından bu yana 3,7 milyondan fazla göçmene ev sahipliği yapan ve dünyanın en fazla mültecisinin bulunduğu ülke olmaya devam ediyor.

Devamını oku

DÜNYA

Çavuşoğlu: Türk Heyeti İdlib Konulu Görüşmelerde Rusya’yı Ziyaret Edecek

Çavuşoğlu: Türk Heyeti İdlib Konulu Görüşmelerde Rusya’yı Ziyaret Edecek

Türkiye ateşkesin kalıcı olmasını sağlamak için Rusya ile çalışmaya devam ediyor

Çavuşoğlu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türk heyetinin Suriye’nin kuzeybatısında bulunan İdlib’deki durumu görüşmek üzere önümüzdeki günlerde Rusya’yı ziyaret edeceğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yaptı. Heyet Moskova’yı ziyaret edecek. Daha önce, Rus bir heyet Ankara’yı iki kez ziyaret etti ve toplantılar yaptı.

Ateşkesin kalıcı olmasını sağlamak için Rusya ile çalışmaya devam ediliyor. Bu süreçte sonuç olmasa bile kararın net ve açık olduğu belirtiliyor.

‘’Gerekli olanı yapacağız.”

Pazartesi günü, geçen hafta yedi askerin ve Türk ordusuyla çalışan bir sivil vatandaşın şehit olduğu benzer bir saldırının ardından İdlib’deki Esad rejim güçlerinin saldırısında beş Türk askeri şehit olmuş ve beş kişi de yaralandı.

Türk birlikleri, terörle mücadele ve barış misyonunun bir parçası olarak İdlib’de Türkiye ile Rusya arasında yapılan bir anlaşma kapsamında – nominal olarak bir ateşkes bölgesi oluşturacak.

Türkiye o zamandan beri her iki saldırıya da misilleme yapıyor, hedeflere ulaşıyor ve 200 kadar Esad rejimi askeri etkisiz hale getirildi.

İdlib, 2011’deki Suriye iç savaşının başlamasından bu yana muhalefet ve hükümet karşıtı silahlı grupların kalesi oldu.

Rejim ve Rus kuvvetleri tarafından 1.800’den fazla sivil öldürüldü.

Devamını oku

DÜNYA

Yeniden Refah Partisi Kudüs Mitinginde İnsan Seli!

Yeniden Refah Partisi’nin Kudüs Mitingi adeta bir insan seline tanıklık etti.

Sakarya’da düzenlenen mitingde havanın soğukluğuna rağmen mitinge gelen kalabalık göze çarptı.

Mitingde Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan mitingde, ABD Başkanı Trump’ın “Yüzyılın Antlaşması” çıkışına çok sert tepkiler veren bir konuşma yaptı.

Erbakan, Trump’ın sözde barış planına ilişkin, ”Dünya siyonizmi tarafından atılan bu adım karşısında tüm İslam alemi olarak yapmamız gereken; sözlü mesajlar, kınama mesajları yayınlamak yerine, ağlayıp sızlamak yerine, mutlaka fiili adımlar atmak, dünya siyonizmine yaptırımlar uygulamaktır.” dedi.

”Gün; namusumuza, Mescid-i Aksa’ya, Filistin’e sahip çıkma günüdür.” İfadesini kullanan Erbakan, ”Gün, kıyama kalkma ve mutlaka fiili adımlar atma günüdür. Bu kıyamı gerçekleştirmek, öncelikle, 6 asır Filistin’in teminatı olan Osmanlı’nın torunları olarak aziz milletimize düşmektedir. Milli görüş olarak bu kıyamı gerçekleştirmek, bu kıvılcımı ateşlemek için Sakarya’mızda hep birlikte ‘Seninleyiz Kudüs’ mitinginde buluştuk.” diye konuştu.

Erbakan, Filistin’in yalnız olmadığına değindi ve sözlerine şöyle devam etti;

”Filistin İslam toprağıdır, Kudüs de sadece ve sadece İslam’ındır. Buradan bütün İslam alemindeki yöneticilere ve Türkiye’deki yetkililere sesleniyorum. (Necmettin Erbakan) Erbakan hocamız dünya siyonizmi karşısında kana kan, dişe diş metoduyla mücadele etti. Tam 50 sene boyunca ‘Banane Amerika’dan’ diye haykıran hocamız, siyonizmin yumruğuna yumrukla karşılık verdi.”

Devamını oku

DÜNYA

Suriye: Son 4 Günde 90.000 Sivil İdlib’den Göç Etti

Ocak 2019’dan bu yana İdlib, Halep’te yerlerinden edilen Suriyelilerin sayısı yaklaşık 1.77 milyona ulaştı.

Rejim kuvvetleri ve müttefiklerinin saldırıları nedeniyle son dört gün boyunca Suriye’nin kuzeybatısındaki Idlib bölgesinde yaklaşık 90.000 sivil evlerini terk etti.

Beşar Esad rejimi, Rusya ve İran destekli terörist grupların Halep ve İdlib yerleşim bölgelerindeki saldırıları binlerce Suriyeli vatandaşı yerinden etmeye devam ediyor.

Suriye’nin Müdahale Koordinasyon Grubu’na göre, yerinden edilmiş siviller, Türkiye ile Rusya arasındaki ateşkes anlaşmasını ihlal eden saldırılar nedeniyle Türkiye sınırına yakın bölgelere yöneldi.

Saldırılar nedeniyle evlerinden ayrılan siviller, Türkiye sınırındaki bölgelere kaçıyor ya da Türkiye’nin terörle mücadele operasyonlarının teröristlerden arındırılmış bölgelerine sığınıyor.

Bölgedeki Suriyelilerin Sayısı Yükseliyor

Ocak 2019’dan bu yana, İdlib ve Halep’te yerinden edilen Suriyelilerin sayısı yaklaşık 1.77 milyona ulaştı.

Eylül 2018’de Türkiye ve Rusya, İdlib’i saldırganlık eylemlerinin açıkça yasaklandığı bir bölgeye dönüştürmeyi kabul etti.

Bununla birlikte, o zamandan beri ateşkes ihlal edilmeye devam ettikçe, rejimden arındırılmış bölgedeki, rejim ve Rus kuvvetleri tarafından 1.300’den fazla sivil öldürüldü.

Yeni bir hareketle, Türkiye 10 Ocak’ta İdlib’de yeni bir ateşkesin 12 Ocak gece yarısından hemen sonra başlayacağını duyurdu. Ancak Şam ve İran güdümlü terörist gruplar saldırılarına devam ettiler.

2011 yılında Suriye’deki kanlı iç savaşın patlak vermesinden bu yana Türkiye, ülkelerinden kaçan 3,7 milyon Suriyeli vatandaşı alıp Türkiye’yi dünyanın en büyük mülteci barındıran ülkesi haline getirdi.

Devamını oku

DÜNYA

AB’nin Mihenk Taşı Maastricht Antlaşması 28 Yaşında

Avrupa Birliği’nin mihenk taşını oluşturan Maastricht Antlaşması Cuma günü 28. yılını kutladı.

Bugün bildiğimiz gibi AB’nin oluşumuyla sonuçlanan anlaşma 7 Şubat 1992’de imzalandı.

Daha önce Avrupa Toplulukları olarak bilinen topluluğa Avrupa Birliği adını verdi.

Bunu yaparken, üye ülkeler arasında ekonomik ortaklıkların ötesine geçen kalıcı ilişkiler yarattı.

İngiltere’nin anlaşmadan 12 imza sahibi arasında yer alması nedeniyle İngiltere’nin birlikten ayrılması yıldönümünde gölge düşürdü.

Brexit Baştan Beri Olumsuz Sonuç Yansıtıyordu

Ancak Brexit, ülkenin Avrupa entegrasyonuna o zaman bile isteksiz yaklaştığı biliniyor.

Uluslararası anlaşma, avronun temellerini attı. Avrupa vatandaşlarının birliği herhangi bir üye ülkesinde serbestçe seyahat etme, çalışma ve Avrupa parlamento seçimleri için oy kullanma haklarını doğruladı.

Birliğin ortak güvenlik ve savunma politikasını oluşturdu. Ayrıca adalet ve içişlerinde kurumsal işbirliğini sağladı.

Maastricht Antlaşması zor siyasi uzlaşmalar yoluyla kabul edildi. Çünkü üye ülkelerin birliğin ortak çıkarları için ulusal egemenliğin bazı kısımlarından vazgeçmelerini gerektiriyordu.

İngiltere, 90’lı yılların başında bile bazı tutumlarından olumsuz bir görüş içerisindeydi. Ülkenin o zamanki başbakanı John Major, müzakereler sırasında adalet ve içişleri konularından çıkmayı da sağladı.

Siyasi bir uzlaşmanın sonucu olan Maastricht yapısının birçok kusuru vardı. 2009 yılında başlayan avro bölgesi krizi, ortak para birimi sisteminin eksikliklerini açıkça ortaya koydu. AB hala dış politika için ortak bir ses bulmakta zorlanıyor.

Ancak birlik için Maastricht Anlaşması’nın mirası büyük bir gurur kaynağı. Yenilikleri, Avrupa vatandaşlarının ticaretini ve günlük yaşamını kolaylaştırdı. Ekonomik büyüme, istikrar ve bir miktar Avrupa birliği duygusu getirdi.

Devamını oku

DÜNYA

Corona Virüsünü İfşa Eden Doktor Hayatını Kaybetti

Çin’deki ölümcül corona virüsünün patlak vermesiyle ilgili alarm veren muhbir doktorun ölümü, insanlar arasında öfkeyi körükledi.

Devlet tarafından işletilen Global Times’a göre, yaklaşık 637 kişiyi öldüren yeni coronavirüsün merkez üssü Wuhan’daki bir hastanede göz doktoru olan Li Wenliang, Cuma sabahı erken saatlerde öldü.

Geçen yıl 30 Aralık’ta meslektaşlarına Wuhan’ın 2003 SARS hastalığı gibi ölümcül bir salgına tanık olduğunu bildiren sekiz kişi arasında yer aldı.

Şu anda dünya genelinde 30.000’den fazla kişiyi etkileyen ölümcül hastalığın açıklanmasının ardından, sekiz kişilik grup polis tarafından çağrıldı, virüsün ayrıntıları verildiği için kınandı ve daha sonra, salgın, diye ekledi.

Virüsün insanlara, özellikle yarasalardan insanlara bulaştığı ve dünya çapında paniğe neden olduğu söyleniyor.

Çin’in yanı sıra virüs, ABD, İngiltere, Singapur, Fransa, Rusya, İspanya ve Hindistan da dahil olmak üzere en az 23 ülkeye yayıldı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) salgını uluslararası bir acil durum ilan etti.

Li Hayatını Kaybetti!

Wuhan Merkez Hastanesi, yerel saatle Cuma günü (1858 GMT Perşembe) sabah saat 2.58 civarında Li’nin artık olmadığını açıkladı.

30 Aralık’ta Li, SARS benzeri coronavirüs bulguları olan bir hastayı teşhis etti. Arkadaşları ve meslektaşlarını bilgilendirdi ve kısa süre sonra bir karakola gitti.

İşe döndü ancak 10 Ocak’ta öksürmeye ve ardından ateşe başladığı bildirildi. Li, 12 Ocak’ta hastaneye kaldırıldı. Virüs bulaşmış hastaları hastaneye kaldırılıncaya kadar inceliyordu.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CCDC) baş epidemiyoloğu Zeng Guang, Global Times’a insanların bu sekiz alkışlaması gerektiğini söyledi.

“Salgından önce akıllılardı,” dedi.

Li’nin ölümüne yas tutan Çinli insanlar, ölen doktora yapılan tedaviye karşı öfke dile getirdi. Birçok kişi yetkililerin ölümünden sonra Li’ye özür dilemesini istedi.

“Hiçbir polis senden özür dilemedi. Ulusal bir kahraman olabilirdin, ama vazgeçme, birkaç yüz masum hayatın yanı sıra hayatını talep etti,” Hong Kong merkezli Güney Çin Sabah Postası ” Weibo sosyal medya ağ kullanıcısı diyor.

Çin’de büyük sosyal medya siteleri engelleniyor ve insanların Weibo gibi kısıtlı platformları konuşmalar için kullanıyorlar.

Başka bir kullanıcı, “Doktor Li’nin kınama, Çin’in anti-salgın tarihinde utanç verici olacak. Doktor Li, halkı hayatını pahasına uyardı. Wuhan polis karakolu, ölümden sonra bile bu kınama ilanını hala hatırlamadı.” Dedi.

DSÖ Sağlık Acil Durum Programı Genel Müdürü Michael Ryan, “Hastalara bakmayı taahhüt eden herhangi bir cephe görevlisinin kaybını duyduğumuz için üzgünüz […] hayatını kutlamalıyız ve ölümünü meslektaşları ile yas tutmalıyız.”

Devamını oku

DÜNYA

Türkiye Suriye Rejimi Saldırılarına Ciddi Müdahale Etti

BM elçisi, Türkiye’nin güvenliğini ve askerlerini hedef alan herhangi bir askeri saldırının ciddi şekilde cezalandırılacağını söyledi.

Türkiye’nin BM Büyükelçisi Feridun Sinirlioğlu Perşembe günü İdlib’deki Suriye rejimi saldırganlığına karşı ağır bir ceza verildiği konusunda uyardı.

New York’taki BM Güvenlik Konseyi’ne hitaben Sinirlioğlu, Beşar Esad’ın Türkiye’yi “askeri kasıtlı olarak hedef alarak” kirli savaşına “çekmek istediğini söyledi.

Sinirlioğlu, “Türkiye’nin güvenliğini ve Türk askerlerini hedef alan askeri saldırılar ciddi şekilde cezalandırılacak.” dedi. “Kendini savunma hakkımızı kullanmaktan asla çekinmeyiz. Burada kırmızı bir çizgi çiziyorum. Bu bir uyarı.”

Türkiye’nin savaşın parçaladığı ülkede siyasi bir çözüme inandığını ve orada bir çözüm bulmak için BM ile birlikte çalıştığını ileri sürdü.

Suriye rejim güçleri Pazartesi günü Türk birliklerine saldırdı ve yedi Türk askeri ve bir sivil personelin ölümüyle sonuçlandı. Savunma Bakanı Hulusi Akar’a göre, misillemede Türk ordusu 50’den fazla mevziiyi hedef aldı ve 70’den fazla Suriye rejim askerini etkisiz hale getirdi.

Bu esnada, Rus destekli Suriye kuvvetleri Perşembe günü İdlib’e, haftalarca süren yoğun hava bombardımanında bulundu daha sonra tüm şehirlerin ve kasabaların boşaltılması gerekli hale geldi.

Mart 2011’den bu yana yüz binlerce Suriyeli, Suriye rejimi tarafından öldürülmüş ve milyonlarca insan yerinden edilmiş, kuşatılmış, insani ve tıbbi yardım reddedilmiştir.

Türkiye yaklaşık 4 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor.

BM Büyükelçisi Uyardı

Sinirlioğlu, “Bu, çatışma başlamadan önce Suriye nüfusunun neredeyse beşte biri. Tüm bunlar Şam’daki tiranın Suriye halkının meşru taleplerini karşılamayı reddetmesi.” dedi.

“Terör grupları Suriye topraklarında kendi devletlerini kurdular çünkü Şam’daki zalimler Suriyeli halkın temel haklarından yararlanmasına izin vermeyecekti.”

Türk elçisi, Türkiye’nin rejimin ve destekçilerinin bu ayın sonuna kadar mevcut konumlarından çekilmelerini beklediğini söyledi.

“Ve tüm dostlarımızdan ve uluslararası toplumun tüm sorumlu üyelerinden meşru güvenlik endişelerimize saygı duymasını bekliyoruz.”

 

 

Devamını oku

DÜNYA

İslamofobi Avrupa’daki Türk Vatandaşlarını Tehdit Ediyor

Türkiye’nin Dışişleri Bakan Yardımcısı, Ankara’nın bu sorunu diplomatik olarak ele alması gerektiğini söylüyor.

Ülkenin Dışişleri Bakan Yardımcısı, Batı Avrupa’da yükselen İslamofobi ve yabancı düşmanlığının orada yaşayan Türk vatandaşlarının güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

Yavuz Selim Kiran, parlamentonun Dışişleri Komitesi’nin Perşembe günü Ankara’da yaptığı bir oturumda açıklamalarda bulundu.

Bakan, bu tür endişeleri ele almak için diplomatik yolu seçmeye çağırdı. “Bu sorunla stratejik olarak ilgilenmeliyiz” dedi.

Avrupa Ülkelerinde Yaklaşık 5 Milyon Türk Yaşıyor.

Geçen Aralık ayında Almanya’nın entegrasyon bakanı İslamofobi konusunda benzer endişeler dile getirerek, sosyal uyum için “gerçek bir tehlike” oluşturduğunu söyledi.

Başkent Berlin’e entegrasyonun durumu hakkında yıllık hükümet raporunu sunan Annette Widmann-Mauz, “Sağcı aşırılık, anti-Semitizm ve Müslümanlara karşı düşmanlık, sonuçta ve sürdürülebilir bir şekilde mücadele etmemiz gereken çok gerçek bir tehlikedir..”

Almanya, son yıllarda aşırı sağ partiler tarafından nefret propagandasının getirdiği artan Müslüman karşıtı nefret suçlarına tanık oldu.

2018’de aşırı sağ aşırıcılar tarafından 100’den fazla camiye ve dini kuruma saldırı düzenlendi.

Polis, geçen yıl sözlü hakaretler, tehdit mektupları ve fiziksel saldırılar da dahil olmak üzere Müslümanlara karşı 813 nefret suçu kaydetti ve bu da en az 54 Müslümanın yaralanmasına yol açtı.

Devamını oku

DÜNYA

İsrail 3 Filistinli Genci Şehit Etti

Perşembe günü Batı Şeria’daki İsrail güçleri ile çatışan en az üç genç Filistinli şehit edildi.

Resmi Filistin Televizyonuna göre, Filistin polisi Tarık Badwan, kuzey Jenin içinde meydana gelen çatışmalar anlatılmış ateş sonucu öldü.

Bu, Jenin merkezli çatışmalardan ölenlerin sayısının ikiye çıkmasına neden oldu.

Batı Şeria’da Eriha’daki Askeri Bağımsızlık Koleji’nde öğrenci olduğunu söyledi.

İsrail kuvvetleri Filistinli tutuklu Ahmed el-Qumbu’nun evini Jenin’de çatışmalar patlak verdi.

İsrail kuvvetleri gençleri dağıtmak için canlı ve kauçuk mermi kullandı.

Filistinli gruplar Perşembe günü cinayetleri yas tutmak için grev çağr konumunda yerular.

Filistinli, İsrail polisine ateş açtığı iddia edeceğiz sonra Kudüs’teki İsrail polisi tarafından vurularak öldürüldü.

Adamın öldürülmesine göre lütfen hakkında daha fazla ayrıntı eklenmedi.

Batı Şeria’nın kuzeyindeki Bethlehem’i çatışma.

Bethlehem çatışmalarında onlarca Filistinli yaralandı

Tanıklar, İsrail kuvvetleri kasabayı bastırma, evleri ve ticari mağazaları arama ve güvenlik kameralarını ele geçirdikten sonra Beit Jala kasabasında çıkan çatışmaların meydana geldiğini söyledi.

Filistinli bir araca el konuldu.

İsrail kuvvetlerinin Filistinlilerin lastik mermi ve göz yaşartıcı gaz tüpü kullandığı belirtildi.

Şehirde iki İsrail askerinin şafak vakti bir araba çarpması olduğu yaralandı belirtildi.

Donald Trump’ın dünyanın en uzun süredir devam eden anlaşmazlıklarından biri olan İsrail-Filistin çatışmasını sona erdirmek için lütfen “barış planı” “Yüzyılın Anlaşması” Kudüs’ü “İsrail’in bölünmemiş başkenti” olarak adlandırıyor ve Batı Şeria’nın büyük kesimlerinde İsrail egemenliği mevcut. Plan, Arap dünyasından sert eleştiriler aldı ve İslam İşbirliği Örgütü (İKÖ) tarafından reddedildi. . “Tüm üye devletleri bu plana katılmamaya veya ABD yönetimiyle ilgili bir biçimde uygulama konusunda işbirliği yapmamaya çağırdı.”

Devamını oku

DÜNYA

Erdoğan Rusya’nın Kırım’ı İlhak Etmesini Kınadı

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy ile Kiev’de bir araya geldi ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne destek verdi.

Türkiye cumhurbaşkanı Pazartesi günü Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesini kınadı ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekleme sözü verdi.

Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’ya yaptığı bir ziyarette, Türkiye’nin Kırım’ın ilhakından sonra Ukrayna’nın diğer bölgelerine taşınan 500 Kırım Tatar ailesine konut yapılmasına yardımcı olacağını söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy ile görüştükten sonra bir basın toplantısında konuşan Erdoğan, “Türkiye’nin Kırım’ın gayri meşru ilhakını tanımadığını” vurguladı.

“Türkiye Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekliyor” dedi.

Tutuklu Tatarlar

Zelenskiy, Ukrayna’nın işgal altındaki Kırım’da tutuklanan Kırım Tatarlarının serbest bırakılmasına yardımcı olmak için Türkiye’ye güvendiğini kaydetti.

Kırım’daki Rus güvenlik güçleri, militan gruplarla düzinelerce Kırım Tatarını tutukladı.

Zelenskiy, Erdoğan ile birlikte Ukrayna üzerinden Türkiye’ye olası doğal gaz tedarikini tartıştıklarını söyledi.

Zelenskiy, Suriye’ye İdlib’de beş Türk askeri personelinin ve üç sivil ölümü nedeniyle Türkiye’ye başsağlığı diledi. Türkiye misillemede 76 rejim personelini ortadan kaldırdığını söyledi.

Her İki Lider De Ticaret Ve Askeri Anlaşma İmzaladıklarını Söyledi

Kırım Tatarları, Kırım’a özgü bir Türk etnik grubudur. Birçoğu Rusya’nın Karadeniz yarımadasını ilhak etmesine karşı çıktı.

Rusya, 2014 yılında Ukrayna’nın Kırımını dünya uluslarının çoğu tarafından tanınmayan ve Moskova’ya karşı Batı yaptırımlarını tetikleyen bir hamleyle ilhak etti.

Devamını oku

DÜNYA

ABD’de, Trump’a Kasım Süleymani Tepkisi

ABD kamuoyunda Kasım Sülaymani’nin ölümüyle ilgili Trump’a tepkiler sürüyor.

Kasım Süleymani’nin ölümüyle ilgili olarak Demokrat Partili milletvekilleri Trump hakkında girişimlerde bulunuyor. Bu konuyla ilgili Trump’ın Kongre’ye danışmadan kendi başına Sülaymani’nin öldürülmesi emrini vermesinden dolayı tepkililer.

Kasım Süleymani’nin Öldürülmesi Hakkında Çağrı!

ABD’de Demokrat Partili üst düzey yöneticiler Başkan Trump’ın Süleymani’nin öldürülmesi konusunun sebeplerini derhal kamuoyuna açıklanmasını istiyor.

Trump’a Sınırlama Getirilecek!

Başkan Trump’ın kimseye danışmadan Kudüs Gücü Generali Kasım Süleymani’yi öldürmesinden dolayı Temsilciler Meclisi çeşitli sınırlamalar getirmesi için düğmeye bastı. Meclis Başkanı Nancy Pelosi, Trump’ın bu yaptığı ile ABD halkının hayatını riskte attığını belirtti.

Devamını oku

DÜNYA

Ruhani’den Trump’a Cevap! ”290 sayısını unutmayınız.”

İran topraklarına ait 52 hedefi vurmak için çalışmalarda bulunan ABD’ye, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den cevap gecikmedi. 

Ruhani; ”52 sayısına değinenler 290 sayısını da unutmasınlar.” dedi ve 3 Temmuz 1988’de sivil bir İran uçağının düşürülerek 290 yolcunun ölümüne sebep olduklarının altını çizdi.

Twitter Hesabından Açıklama Yaptı

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin suikast sonucu öldürülmesinin ardından tartışmalar devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın ”İran’ın tehditlerine karşı İran için önemli olan bölgeleri vurmak için 52 hedef belirledik.” şeklinde açıklama yaptı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise çok geçmeden twitter üzerinden konuya ilişkin bir tweet attı. ”52 sayısına atıfta bulunanlar 290 sayısını da hatırlasın. Asla İran ulusunu tehdit etmeyin.”

Devamını oku

DÜNYA

Trump Şart Koştu! ”Ancak İran Ödemelerini Yaptığında Çekiliriz.”

ABD Başkanı Trump; Irak topraklarında yapımını üstlendikleri üssün, harcamaları için gereken ödenek tahsil edildiği takdirde ABD askerlerinin ülkeden çıkacağını söyledi.

“Bu Devasa Üssün Yanında İran Yaptırımları Hafif Kalır.”

Trump, ”Yaptığımız üs milyarlarca dolar değerinde. Yapılan harcamalar için gereken ödeme yapılmadı. Ödeme gerçekleşmedikçe çıkmayacağız.” şeklinde bir açıklamada bulundu.
11 Eylül saldırıları ile bir bağlantılarının olmadığının ispat edildiğini vurgulayan Trump, Irak’a girmenin büyük hata olduğunu ayrıca belirtti.

Devamını oku

DÜNYA

Pakistan, ABD’ye İzin Vermeyecek

İran ve ABD’nin arasında geçen sıkıntılı günler üzerine Pakistan’dan açıklama geldi.

Pakistan Ordu Sözcüsü Asıf Gafur konuyla ilgili olarak, İran’a karşı ABD ordusuna topraklarını kullandırmayacağını ifade etti. Asıf Gafur; İran ve ABD arasında oluşabilecek bir savaş sonucunda Pakistan’ın bu savaşın bir parçası olmayacağını sözlerine ekledi.

“Sosyal Medya Dedikoduları” Dedi

Pakistan’ın İran’a karşı ABD’nin yer alması konusunda Pakistan Ordu Sözcüsü Gafur, “Bunlar sosyal medya dedikoduları. Pakistan başkasına karşı savaş için topraklarının kullanılmasına izin vermeyecek ve bölgede barışın hakim olması için çalışacaktır. Pakistan, yalnızca barışçıl girişimleri destekleyecektir. Umarız bölgemiz bir savaşa daha sürüklenmez” diye konuştu.

Devamını oku

DÜNYA

Beyaz Saray’dan İran’a Önemli Cevap

İranlı Kasım Süleymani suikastı ile alakalı olarak Beyaz Saray Sözcüsü Kellyanne Conway, iki ülke arasında yapılacak olan nükleer anlaşmaya ABD Başkanı Donald Trump’ın hala sıcak baktığı yönünde bir açıklama bildirdi.

ABD’nin geçtiğimiz cuma günü İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’ye yönelik düzenlediği suikast sonucu öldürüldükten sonra Tahran yönetimi, nükleer anlaşmada belirtilen kısıtlamalara uyulmayacağına dair kritik bir açıklamada bulundu.

Beyaz Saray sözcüsü Kellyanne Conway ise ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşma ile ilgili görüşme konusuna hala sıcak baktığını açıkladı.

Devamını oku

Facebook

POPÜLER BAŞLIKLAR