Takip Edin

EKONOMİ

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Arttı

TÜİK tarafından Haziran ayının Tüketici-Üretici Fiyat Endeksi açıklandı. Yurt içi üretici fiyat endeksinin bir önceki aya nazaran %0,69 arttı. On iki aylık ortalamalara göre ise %7,74 artış gösterdiği görülmekte.

TÜİK’in paylaştığı verilere göre sanayinin dört ana sektöründen imalat endeksi yıllık %5,99 arttı. Madencilik ve taşocakçılığında %4,19 imalatta %5,99, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında %9,40, su temininde ise %7,30 artış olarak gerçekleşti.

Yıllık en yüksek azalış ise ham petrol ve doğal gaz endeksinde %55,59 ile gerçekleşti.

Aylık en fazla azalış %5,14 ile diğer ulaşım araçları endeksinde gerçekleşti.

DÜNYA

TOGG İnşaata Başlama Töreni Gerçekleşiyor

TOGG teknolojileri ve mobilite ekosisteminin geliştirileceği merkez inşaatına 18 Temmuz’da başlayacağı duyurulmuştu. Bugün Türkiye’nin ilk yerli ve millî elektrikli otomobili için TOGG Mühendislik, Tasarım ve Üretim Tesisleri’nin inşaatına Gemlik’te başlanıyor. Saat 18.00’de başlanan canlı yayına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. TOGG’un gerçekleştirmiş olduğu #yeniliktebendevarım hashtagi ile yazacağınız isim inşaata yerleştirilecek özel bir kapsülde yerini alabilir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sosyal medya hesabından paylaştığı gönderilerde yerli ve milli otomobil TOGG hakkında şu sözlerle bahsetti:

Devamını oku

EKONOMİ

Bayram İkramiyeleri Yolda

Kurban Bayram’ı yaklaşırken Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ikramiyelerin emekli aylıklarıyla birlikte hesaplara yatırılacağını T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal medya hesabından duyurdu. Bakan Selçuk emeklilerin zamlı ikramiyelerinin mağduriyet yaşanmaması için emekli maaşıyla birlikte 17-29 Temmuz arasında yatırılacağını duyurdu.

Emeklilerin yanında olmaya devam edeceklerini belirten Bakan Selçuk, “Çalışarak ülkemizin kalkınmasına katkı sunan, üreten, alın teri döken, ülkemizin her bir karışında emeği ve hizmeti olan emeklilerimize ikramiyelerinin hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Şimdiden aileleri ile birlikte hayırlı bayramlar geçirmelerini diliyorum.” dedi.

 

Devamını oku

EKONOMİ

Halkbank’a Olan Borç 15 Milyarı Aştı

Koronavirüs sebebiyle alınan önlemler kapsamında ekonomik olarak sorun yaşayan vatandaşlar için bir paket hazırlanmıştı. Bu paket dahilinde de Halkbank üzerinden kredi borçları ertelenebilme imkanı tanındı.

Halkbank tarafından sunulan finansal istikrar paketi kapsamında esnaf ve sanatkarların destek talep etmeleri halinde Nisan, Mayıs ve Haziran aylarındaki ödemeleri 3 ay süreyle ertelenebilecekti. Aynı zamanda ödeme problemi yaşayan bireysel müşteriler için 6 aya kadar ödemesiz dönemle kredilerin uygun vadeli bir şekilde yapılandırılma imkanı sunulacaktı.

Bu paketler sonucunda Halkbank’a olan borç 15 milyarı aştı.

Devamını oku

EKONOMİ

Büyükşehir Belediyesi Atatürk Orman Çiftliği’nde Hasata Başladı

Atatürk Orman Çiftliği arazisinde daha önce ekimi yapılan Macar Fiğinin ilk hasadı yapıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralanan arazide hasadı yapılan Macar Fiği, hayvancılıkla uğraşan çiftçilere Macar Fiği tohumu ve yemlik balyalar halinde eşit şekilde hibe olarak verilecek.

Atatürk Orman Çiftliği’nde yıllar sonra ilk kez üretim yapıldı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş’ın talimatıyla çiftçiye destek olmak hem de ekonomiye katkı sağlamak amacıyla proje hayata geçirildi.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Fazıl Köremezli, arazide bu yıl toplam 2 bin 800 balya elde edildiğini ve elde edilen ürünlerin çiftçilere ücretsiz olarak dağıtılacağını bildirdi.

Devamını oku

EKONOMİ

İhracatçı Firmalara İki Yeni Müjde

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Pandemi sürecinde ihracatçılara olan desteğinin devam ettiğini söyleyen Bakan Pekcan, Eximbank’ın Ekonomik İstikrar Paketi ile uyumlu olarak pek çok kolaylık sağladıklarını bildirdi. İhracatçılara kredi ödemeleri için vadelerinin 6 aya kadar uzatıldığını ve ihracat taahhüt kapatma sürelerinin de 3 yıla çıkarıldığını tekrar söyledi.

Bakan Pekcan, ihracatçılara iki yeni müjde duyurdu. Bunlardan ilki “Yurtdışı Teminat Mektubu Kolaylığı”. Yurt dışında proje alan firmaların ve müteahhitlerin teminat mektubu sıkıntıları bulunduğundan bahseden Pekcan teminat mektuplarının artık Eximbank kanalıyla da verileceğini duyurdu.

Pekcan’ın ikinci müjdesi ise “Sigortalı Alacağın Teminata Dayalı Kredi Programı”nı hayata geçirdiklerini bildirdi. İmalatçılar ve ihracatçıların yararlanabileceği yeni kredi programıyla ilgili olarak, sevkiyat vadesinden bağımsız 1 yıla kadar finansman desteği sağlayacaklarını açıkadı. “Böylece firmaların imkanları artacak ve nakit akışları da rahatlayacak.” diye ekledi.

 

Devamını oku

EKONOMİ

PKK’ya Yönelik Operasyonlar Devam Ediyor

T.C. Milli Savunma Bakanlığı’nın açıkladığına göre terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlar kararlılıkla sürüyor. Kuzey Irak Avaşin’de komandolar tarafından saptanan terör örgütü PKK üyesi 1 terörist askerler tarafından etkisiz hale getirildi.

PKK terörist örgütü üyeleri sık sık Irak’ın Kuzeyini Türkiye’ye karşı kullanmakta.  Terörist, 1 adet AK-47 P. Tf. ve 2 adet el bombası ile etkisiz hale getirildi.

 

Devamını oku

EKONOMİ

Çevre Doğa ve Hayvan Koruma Şube Müdürlüğü Kuruldu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Çevre Doğa ve Hayvan Koruma Şube Müdürlüğü’nün kurulduğunu açıkladı. Emniyet ve Jandarmada yeni bir dönemin başlayacağını söyleyen Soylu, araçların hazır olduğunu ve çalışmaların yakında başlayacağını bildirdi.

Devamını oku

EKONOMİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar’a Gitti

Bu sabah saatlerinde günübirlik Katar’a ziyaret düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile Katar’ın başkenti Doha’ya ulaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan da eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs (covid-19) salgınından sonra ilk seyahatini Katar’a gerçekleştirdi. İkili arasında yapılan görüşmede bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alındı.

Devamını oku

DÜNYA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Alman Mevkiidaşı ile Görüştü

Bugün öğle saatlerinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile Berlin’de görüştü. Berlin’e Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile birlikte giden Çavuşoğlu diplomatik ziyaretin gündeminde turizm, ikili ilişkiler, Almanya’nın AB Dönem Başkanlığı ve bölgesel konular olduğunu söyledi.

Görüşme sonrasında Dışişleri Bakanlığı görüşmenin verimliğini geçtiğini duyururken Çavuşoğlu Twitter hesabında görüşmede Almanya’nın AB Dönem Başkanlığı sırasında ikili ilişkilerin iki ülke tarafından da gelişitirilmek istediği, Türkiye’nin Alman vatandaşları güvenli ve sağlıklı bir ortamda ağırlamaya hazır olduğunu ve Almanya’nın Türkiye’ye seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerektiği konuları üzerinde durulduğunu bildirdi.

Devamını oku

DÜNYA

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba Ülkemize Geliyor

Ukrayna Dışişleri Bakanı  Antalya’da Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey’in alt mekanizması olan Ortak Stratejik Planlama Grubu tarafından düzenlenen VIII. toplantısı sebebiyle 3 Temmuz 2020 tarihinde ülkemize geliyor.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba arasında gerçekleşecek olan toplantıda ekonomi, yatırımlar, savunma, turizm gibi konuların görüşülmesi bekleniyor. Görüşme hakkında Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde “Ziyaret kapsamında ayrıca, soydaşlarımız Kırım Tatarlarının durumu ile iki ülkenin gündeminde yer alan bölgesel ve uluslararası gelişmelere ilişkin olarak görüş alışverişinde bulunulacaktır.” sözleri yer almakta.

Devamını oku

EKONOMİ

Esra Albayrak’a Hakaret İçerikli Paylaşımlara Gözaltı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz günlerde Hamza Salih adlı 4. çocuğunun dünyaya geldiğini Twitter’dan paylaşmıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü Berat Albayrak ve eşi Esra Albayrak’a hakaret içerikli yorumlarda bulunduğu tespit edilen 11 şahısın gözaltına alındığını ve 30.06.2020 tarihinden itibaren hakaret içerikli paylaşımlar yapanlar hakkında işlem yapılacağını açıkladı.

Büyük tepki gören hakaret içerikli paylaşımlara, iktidar ve muhalefetten kınama mesajları geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Twitter üzerinden, tespit edilen şahısların gözaltına alındığını ve sosyal medya hesaplarının bir bölümünün FETÖ’cü olduklarını tespit ettiklerini bildirdi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise Twitter’dan şu sözleri paylaştı:

 

Devamını oku

EKONOMİ

Ali Babacan “Varlık Fonunu Kapatacağız”

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Karar.tv ile yaptığı bir röportajda iktidara geldiklerinde Deva Partisinin Varlık Fonu’nunu kapatacaklarını söyledi.

Varlık Fonu için “Tam bir kara delik, şeffaflık yok. Sayıştay denetimi yok, hiçbir kurala tabii değil. Tamamen borçlanmaya dayanıyor.” sözlerini kullanan Babacan, “Babasından miras kalsa bu kadar rahat harcayamaz. Kapatacağız…” dedi.

Babacan Hazine Bakanlığı yaptığı yıllarda Varlık Fonu’nun kurulmasını istemediğini ve bunu engellediğini de şu sözlerle ifade etti:

“Ben 5 yıl Varlık Fonu’nun kurulmasını engelledim. Çünkü Hazine Bakanı’nın imzası olmadan kurulamıyordu. Ben gittikten bir yıl sonra kuruldu. Kesinlikle iktidara geldiğimizde kapatacağız. Tabii çok ciddi zarara da neden olacak bu durum”

Babacan’ın bu sözleri Deva Partisinin resmi Twitter hesabında da böyle paylaşıldı;

 

Devamını oku

DÜNYA

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Macarlara Savunma Sanayii Sunumu Yaptı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı  Mustafa Varank, çeşitli temaslar için gelen ve diğer bakanlıklar ile de görüşen Macar heyetini Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda ağırladı. Macar heyetinin başındaki Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile görüşen Varank heyete Türkiye’nin Koronavirüs ile mücadele konusunda yaptığı çalışmaların önemi hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin salgın döneminde 127 ülkeye tıbbi malzeme sağladığını heyete bahseden Varank Macaristan’a da bu konuda ihracat gerçekleştirildiğinden belirtti. Ülkeler arasındaki ticari bağın bugünlerde çok önemli olduğuna parmak basan Varank, Macar heyete Türk Savunma Sanayisini maketler ile anlattı.

 

Devamını oku

EKONOMİ

Ticaret Bakanı, Macaristan Dışişleri Bakanı ile Görüştü

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bugün Ticaret Bakanlığında Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó’yu ağırladı. Birçok konuda istişare edilen görüşmenin ardından Bakan Pekcan Twitter hesabında görüşmeden şu sözlerle bahsetti;

 

Devamını oku

EKONOMİ

Mansur Yavaş Sanayicilerle Buluştu “Asfaltın Tonunu 60’dan 25 Dolar’a Düşürdük.”

Mansur Yavaş,  Ankara genelinde faaliyet gösteren 13 Organize Sanayi Bölgesi’nin yöneticileriyle bir araya geldi. Yavaş, önceki yönetimin yaptığı ihalede asfaltın tonunun 60 dolardan alındığını, bu fiyatı 25 dolara indirdiklerini belirtti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mogan Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen görüşmede; Ankara’da istihdamın ve sanayi üretiminin geliştirilmesi, OSB’lerle ilgili talepler masaya yatırıldı.

Sanayicilerin taleplerini dinleyerek not alan  ve her türlü desteği sağlayacaklarını belirten Yavaş, Başkentin sanayisinin gelişmesi, istihdamın artması için iş birliğine hazır olduklarını belirterek, “Ankara’da yatırımlara ve iş gücüne katılımın artmasını sağlayan projelere öncelik vermek istiyoruz. Sanayicilerimizle ortak projelere imza atmayı arzuluyoruz” dedi.

BAŞKAN YAVAŞ’TAN LİYAKAT VURGUSU

Sanayicilerin yetişmiş itfaiyeci ve itfaiye istasyonu taleplerine de cevap veren Başkan Yavaş, işe alımlarda liyakatın önemli olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu: “Biz göreve gelmeden Büyükşehir’e 600 itfaiyeci alınmış. Bu 600 itfaiyeciden 157 kişi kalmış. Diğerlerinin çoğunu memur yapmak için almışlar ve diğer kurumlara aktarmışlar. Biz Şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan izin aldık, itfaiyecilik okulu mezunlarını alıyoruz. Mülakata katılacak 1200 kişi arasından bu işin eğitimini almış 300 kişiyi istihdam edeceğiz. Başka yere geçmelerine de izin vermeyeceğiz.”

Devamını oku

EKONOMİ

Berat Albayrak’ın Mutlu Günü

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 4.kez baba oldu. Albayrak mutluluğunu Twitter hesabı üzerinden şu sözlerle paylaştı:

“Rabbimize şükürler olsun, bu gece 4. evladımız Hamza Salih ailemize, dünyamıza sefalar getirdi. Sevgili eşim Esra’ya bize bu mutluluğu yeniden yaşattığı için sevgi ve minnetlerimi sunuyorum. Dualarınızı bekleriz.”

 

Devamını oku

DÜNYA

Normalleşme Adımlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan Duyuruldu!

Normalleşme Adımlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan Duyuruldu! Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugün Huber Köşkü’nden video konferans yöntemiyle son kez yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne başkanlık etti. Toplantı sonrasında açıklamada bulunan Erdoğan, koronavirüse ilişkin yeni normalleşme adımlarını açıkladı. 65 yaş ve üzerine getirilen yasak devam ederken, 20 yaş altı sınırlaması 18 yaş altına çekildi. 1 Haziran’dan itibaren iller arası seyahat sınırlaması  kalktı. İdari izinde olan ya da esnek çalışan kamu personeli 1 Haziran’dan itibaren eski mesaiye dönecek. Kronik rahatsızlığı olanlar değerlendirilecek.

1 Haziran’dan itibaren kreş ve gündüz bakım evleri, sürücü kursları açılacak, restoran, kafe vb. yerler belirlenen kurallar dahilinde saat 20.00’ye kadar hizmet verecek, eğlence mekanları ile nargile satışı yapan yerler bu kapsam dışında olacak. Hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren faaliyete geçecek. Açık havada olan konserler gerekli şartları sağlamaları koşuluyla başlayabilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Salgının büyük kıyımlara yol açtığı ülkelerle kendimizi mukayese ettiğimizde elimizdeki nimetlere şükrettiğimizi biliyorum. Geliri azaldığı için sıkıntı çeken vatandaşlarımız olmuştur. Devletimizin bütün imkanlarını sunarak bu vatandaşlarımızın yanında olmaya çalıştık. Önümüzdeki dönemde de vatandaşlarımız ve iş dünyamızın yanında olmayı sürdüreceğiz.”

“Bu süreçte fedakarca görev yapan sağlık personelimize teşekkür ediyorum. Aldığımız tedbirlerin uygulamaları valilik ve kaymakamlıklarımız tarafından yürütüldü. 8 milyon 65 yaş ve üstü vatandaşımız ile 25 milyondan fazla 20 yaş altı gencimizin ihtiyaçları VEFA Sosyal Destek Ekipleri tarafından karşılandı. 6 milyon 240 binin üzerinde talebe cevap verdi.”

“2.5 ayda verdiğimiz kayıplarımızı çok kısa sürede geri alacağız. Dayanışmaya güçlü tuttuğumuz süreçte rabbim bize nice kapıları açacaktır. Küresel sistemde Türkiye’nin çok iyi bir yere geleceğinin işaretlerini almaya başladık. Hayatın her alanında Türkiye parlayan bir yıldız olarak öne çıkıyor. İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş sonrası yapılan hataları tekrarlamayacağız.”

“Bu süreçte milletimiz önüne kurulan tuzakları teker teker aşarak 2023 hedeflerinden uzaklaşmayacağını gösterdi.  Bir asır önce hasta adam yaftasıyla tarihten silinmeye çalışan Türk milleti şimdi hastaların yaralarını sarıyor.”

“Yarın İstanbul Fethi’nin 567’inci yıl dönümünde milletimizle birlikte güzel programlara şahitlik edeceğiz. Önce Sancaktepe’de 2 hastanemizin açılışını yapacağız, akşam saatlerinde Okçular Vakfı’nın etkinliğine katılacağız. Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın düzenlediği fetih şöleninde Ayasofya’da Fetih suresi okunacak. Bu vesileyle Fatih Sultan Mehmet Han başta olmak üzere bu toprakları bize vatan kılan tüm gazilerimizi, şehitlerimizi, hürmetle yad ediyorum.”

“Türkiye’nin Cumhuriyet tarihi boyunca yaşadıklarının bir kısmını üzüntüyle hatırlıyoruz. Dün açılışını yaptığımız eski adıyla Yassıada, 2013 yılında bizim verdiğimiz adıyla Demokrasi ve Özgürlükler Adası bu dönemin sembolüdür. 27 Mayıs Türkiye’ye darbe virüsünün girdiği ilk tarihtir. En son 15 Temmuz’da darbe girişimini hep birlikte yaşadık. Milli iradeye yönelik hemen her türlü saldırı Türkiye’nin büyük kalkınma hamlelerinin ardından geliyor. Cumhuriyet’in ilk yıllarında zor şartlarda başlatılan kalkınma hamlesi tek parti CHP döneminde heba edildi. Demokrat Parti’nin iktidara gelmesiyle Menderes ve arkadaşları yeni bir hamle başlattı.”

“27 Mayıs darbesiyle bu süreç kesintiye uğratıldı, Türkiye yeniden siyasi ve ekonomik istikrarsızlık bataklığına sürüklendi. Menderes ve arkadaşları yaptıklarını ağır işkenceler ve idam sehpasıyla ödedi. İdam sehpasını yiğitçe yürüyen Menderes, Zorlu ve Polatkan’ın milletimizin yüreğinde bıraktığı acı hala tazedir. Rahmetli Özel bu 3 kahramanın mezarlarını taşıyarak ilk adımı atmıştı. Biz de TOBB ile birlikte burayı Demokrasi ve Özgürlükler Adası haline getirecek yatırımları yaparak, MHP Genel Başkanı Bahçeli ile dün açılışını yaptık. Burası ulusal ve uluslararası her türlü toplantıya sahipliği yapacak bir ada.”

“Türkiye’de darbeler, cuntalar döneminin kapandığının işarete 15 Temmuz sonrası milletimizin koyduğu tavırdır. Rahmetli Menderes ile bizim fotoğrafımızı yan yana koyanların olması bugün de teyakkuzu elden bırakmamamız gerektiğini gösteriyor.”

“Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023 milletimizin şahlanışı olması için çalışmaktan geri durmayacağız.”

“Ülkemizde yaşadığımız sınamaların bir kısmı kendi iç dinamiklerimizle olmakla birlikte bazıları da küresel düzeydedir. Bu süreçlerden birisi de koronavirüs salgınıdır. Moritanya’dan Bolivya’ya kadar hiçbir vatandaşımızı yalnız bırakmadık. Yardım talep eden 135 ülkeden 100’üne cevap verdik.”

“Ülkemiz içinde 65 yaş ve üstü ile 20 yaş altı vatandaşlarımızın getirdiğimiz kısıtlamalara uyduğu için teşekkür ediyorum. Salgını kontrol altlında tutuyoruz. Hastalığın tedavisinde ihtiyaç duyulan ilaç ve cihazların üretimiz konusunda da epey yol kat ettik.”

“Şu ana kadar ürettiğimiz 3 bin 26 solunum cihazının bin adedini ihraç ettik. Termal kamera imalatına da başladık. Bu gelişmeler bize yeni normal dediğimiz süreçte yeni adımlar atma imkanı sağladı. Bu hafta itibariyle altığımız yeni kararlar şunlar. Şehirlerarası seyahat sınırlarımız 1 Haziran’dan itibaren kaldırıldı. Bazı illerimiz için kısıtlamayı yeniden getirebiliriz. Esnek çalışan kamu personeli 1 Haziran itibariyle normal mesaiye başlayacak. Kreşler de açılacak.”

“65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve Pazar günleri istisna kapsamında olması devam edecek. Esnaf ve işyeri sahibi 65 yaş üstü vatandaşımız maske, mesafe ve temizlik kuralıyla işinin başında olacak. 20 yaş altı kısıtlamasını da 18 yaşa indiriyoruz. 18 yaş altı da Çarşamba günü sokağa çıkma sınırlaması olmayacak.”

“1 Haziran tarihi itibariyle restoran kafe vb. yerler belirlenen kurallar dahilinde saat 20.00’ye kadar hizmet verecek,  eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsam dışında. Plajlar, milli parklar, müzeler, hayvan satış yerleri 1 Haziran’dan. hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren faaliyete geçecek. Deniz turizmi, balıkçılığı ile ilgili sınırlamalar kaldırıldı. Sürücü kursları 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçecek. Gençlik kampları 1 Haziran’dan itibaren, açık havada olan konserler gerekli şartları sağlamaları koşuluyla başlayabilecek.”

Devamını oku

EKONOMİ

Türkiye Markalaşmanın Meyvelerini Alıyor: Mobilya İthalatı Düşüyor

Türkiye’nin mobilya ithalatı 500 milyon dolar iken, ihracat geçen yıl 3.5 milyar dolara ulaştı.

Türkiye son yirmi yılda ihracatta markalaşma ve kurumsallaşmaya odaklandığından, ihracatta hızlı bir artış görürken mobilya ithalatını önemli ölçüde azaltmayı başardı.

Resmi rakamlara göre, ülkenin mobilya ithalatı 2000’lerde 700-800 milyon dolar arasında kaldı ve geçen yıl yaklaşık 500 milyon dolara düşerken, 2000’li yılların başlarında ihracat 150-200 milyon dolardan 3,5 milyar dolara yükseldi.

Mobilya Endüstrisi İşadamları Derneği başkanı Nuri Gürcan, bu durumun kurumsallaşma, ihracattaki artış ve sektördeki markalaşma faaliyetlerinin genişlemesinden kaynaklandığını söyledi.

Türkiye, Turquality adlı bir programla firmaların markalaşma faaliyetlerini destekleyen tek ülkedir. Ülke aynı zamanda fuarlardaki şirketleri desteklemekte ve düşük faizli krediler yoluyla ihracata teşvik ediyor.

Verdiği bir demeçte, “Çoğunlukla bahçe mobilyaları ithal ediyoruz çünkü Türkiye’nin iklim koşullarında yetişmeyen bambu gibi ham maddelerden üretiliyorlar.”

Mobilya sektörünün diğer sektörlere göre ithalatta çok düşük bir paya sahip olduğunu belirterek, Türkiye’nin çoğunlukla Asya ülkelerinden mobilya ithal ettiğini de sözlerine ekledi.

Türkiye İtalya, Çin ve Almanya İle Yarışıyor

Ülkenin en eski mobilya merkezi Modoko’nun başkanı Koray Çalışkan, mobilya sektörünün uzun yıllardır Türkiye’nin net ihracatçı sektörü olduğunu söyledi.

Türkiye’nin yerli şirket sayısını artırarak mobilya ithalatını azaltmasının yanı sıra ülkede güçlü girişimciliği ve kurumsallaşmayı teşvik ettiğini vurguladı.

Son 17 yılda, ülke ihracatını 20 kat artırırken, ithalat 500 milyon dolara düştü, bunun ise çok düşük bir seviye olduğunu hatırlattı.

Çalışkan, Türkiye’nin küresel mobilya ihracatçısı Çin, Almanya, Polonya, Vietnam ve İtalya ile rekabet ettiğini ifade etti.

Ülkenin mobilya ihracatını daha da iyileştirmek için yakın zamanda ABD’de bir mobilya alışveriş merkezi açmaya hazırlanılıyor.

Coronavirüs salgınına atıfta bulunarak, Türk mobilya sektörü için şimdiye kadar olumsuz bir etkisi olmadığını, hatta sektör için bir fırsat olabileceğini vurguladı.

Modoko başkanı Koray Çalışkan, “54 milyar dolar civarında mobilya ihraç eden Çin, bu yıl pazarını kaybedecek, böylece küresel mobilya pazarındaki payımızı artırabiliyoruz.”

Türkiye Marka Değerini Yükseltmeli

Mobilya Endüstrisi İşadamları Derneği başkanı Nuri Gürcan, Türkiye’nin dünya mobilya ticaretinde 13. ülke olduğunu ve 2023 itibariyle ilk beş ülke arasında yer almayı hedeflediğini

söyledi. Türkiye’nin katma değerli üretimini artırması ve marka değerini artırması gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Çin bir mobilya devi ancak kilogram başına fiyatı çok düşük,” dedi ve İtalya’nın küresel mobilya pazarında tanınmış bir ülke olduğunu belirtti.

Türkiye’nin İtalya ile rekabet ettiğini ve Türk mobilya sektörünün coğrafi ve lojistik avantajları olduğunu vurguladı.

Devamını oku

DÜNYA

AB’nin Mihenk Taşı Maastricht Antlaşması 28 Yaşında

Avrupa Birliği’nin mihenk taşını oluşturan Maastricht Antlaşması Cuma günü 28. yılını kutladı.

Bugün bildiğimiz gibi AB’nin oluşumuyla sonuçlanan anlaşma 7 Şubat 1992’de imzalandı.

Daha önce Avrupa Toplulukları olarak bilinen topluluğa Avrupa Birliği adını verdi.

Bunu yaparken, üye ülkeler arasında ekonomik ortaklıkların ötesine geçen kalıcı ilişkiler yarattı.

İngiltere’nin anlaşmadan 12 imza sahibi arasında yer alması nedeniyle İngiltere’nin birlikten ayrılması yıldönümünde gölge düşürdü.

Brexit Baştan Beri Olumsuz Sonuç Yansıtıyordu

Ancak Brexit, ülkenin Avrupa entegrasyonuna o zaman bile isteksiz yaklaştığı biliniyor.

Uluslararası anlaşma, avronun temellerini attı. Avrupa vatandaşlarının birliği herhangi bir üye ülkesinde serbestçe seyahat etme, çalışma ve Avrupa parlamento seçimleri için oy kullanma haklarını doğruladı.

Birliğin ortak güvenlik ve savunma politikasını oluşturdu. Ayrıca adalet ve içişlerinde kurumsal işbirliğini sağladı.

Maastricht Antlaşması zor siyasi uzlaşmalar yoluyla kabul edildi. Çünkü üye ülkelerin birliğin ortak çıkarları için ulusal egemenliğin bazı kısımlarından vazgeçmelerini gerektiriyordu.

İngiltere, 90’lı yılların başında bile bazı tutumlarından olumsuz bir görüş içerisindeydi. Ülkenin o zamanki başbakanı John Major, müzakereler sırasında adalet ve içişleri konularından çıkmayı da sağladı.

Siyasi bir uzlaşmanın sonucu olan Maastricht yapısının birçok kusuru vardı. 2009 yılında başlayan avro bölgesi krizi, ortak para birimi sisteminin eksikliklerini açıkça ortaya koydu. AB hala dış politika için ortak bir ses bulmakta zorlanıyor.

Ancak birlik için Maastricht Anlaşması’nın mirası büyük bir gurur kaynağı. Yenilikleri, Avrupa vatandaşlarının ticaretini ve günlük yaşamını kolaylaştırdı. Ekonomik büyüme, istikrar ve bir miktar Avrupa birliği duygusu getirdi.

Devamını oku

Facebook

POPÜLER BAŞLIKLAR