Takip Edin

GÜNDEM

Türkiye 2023 Turizm Hedeflerine Ulaşma Yolunda İlerliyor

Nefes kesen doğal güzelliği, tarihi ve kültürel alanları ve harika yemeklerin birleşimi, Türkiye’yi dünyanın en önemli turistik yerlerinden biri haline getiriyor.

Önceki yıllarda olduğu gibi, Türkiye’ye gelen turist sayısı 2019’da yüzde 13,7 oranında arttı 51,8 milyon kişiye ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkan Yardımcısı Ali Bilir’e (TURSAB) göre Türkiye, turizm sektörünü büyük ölçüde çeşitlendirdi ve 2023 yılına kadar 75 milyon turist hedefine ulaşmak için çalışmalara devam ediyor.

Bilir, “Türk insanının misafirperverliği ve tesislerin kalitesi ile Türkiye 75 milyon hedefine ulaşmaya çok uzak değil” şeklinde bir açıklama yaptı.

Güvenlik tedbirlerinin son birkaç yılda iyileştiğini, bu tip vakaların azaldığını, bunun da giderek daha fazla insanı çektiğini ve seyahat meraklılarının zihninde olumlu bir algı yarattığını söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan son verilere göre , Türkiye’nin turizm sektörü olumlu bir eğilim yaşamaya devam ediyor ve artan turist sayısıyla birlikte, ülkenin sadece turizm endüstrisinden 34,5 milyar dolar kazanması dikkat çekiyor.

Büyüme açısından, Türkiye Turizm Bakanlığı, gelen turistlerin çoğunun 2019 yılında ziyaret ettiği ve yedi milyon insanın Türkiye’yi ziyaret etmek için Rusya’dan geldiğini, ardından Almanya’dan aynı yıl beş milyon ziyaretçinin geldiğini bildirdi. Bulgarlar ülkeyi ziyaret eden 2,7 milyon ziyaretçiyle üçüncü sırada yer alırken, onu İngiltere ve İran izliyor.

Türkiye’nin kültürel ve tarihi başkenti İstanbul ve Antalya en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. Bu şehirlerin her ikisi de geçen yıl yaklaşık 30 milyon turisti ağırladı.

Sağlık Turizmi İçin Büyük Potansiyel

Sağlıkta Dönüşüm Programı 2003 yılında başladı, Türkiye sağlık sektöründe dünyanın önde gelen ülkelerinden biri.

Ülke, son on yılda programın yardımıyla hem hastaneleri hem de sağlık profesyonelleri için yüksek standartlara ulaşmayı başardı.

Medikal turizm ve termal turizm ile birlikte yaşlılar ve engelliler için tıbbi bakım hizmetleri de sağlık turizminin önemli bir parçası haline geliyor.

Bilir, Türkiye’nin uluslararası akredite standartlara sahip birçok uluslararası rehabilitasyon ve sağlık kuruluşuna sahip olduğunun altını çizdi.

Bilir’e göre, Türkiye için en önemli hedef pazarı olan Avrupa ülkeleri, önemli bir yaşlı turist nüfusuna sahip. Türkiye önümüzdeki yıllarda gelişmiş tesisleriyle bu insanlara hizmet verecek.

Bilir, “Türkiye, dünyada sağlık turizmi için en çok ziyaret edilen ilk beş ülke arasında yer alıyor” dedi.

Antalya’ya Büyük Turist Akını

Antalya son yıllarda dünyaca ünlü bir marka haline geldi. Konaklama söz konusu olduğunda 1.700’den fazla dinlenme merkezi ve 600.000 yatak kapasitesi vardır.

Antalya’da bulunan 421 adet 5 yıldızlı otel, Akdeniz bölgesinde en büyük rakibi olan İspanya’yı  geride bırakıyor.

Bilir, “Antalya sadece deniz, kum, güneş değil, aynı zamanda tarihi ve doğal güzelliği ile de ayrı alternatifler sunuyor” diye ekledi.

Deniz turizmi için gelen ziyaretçiler de sadece üç saat içinde kayak merkezlerine ulaşabiliyorlar.

Geliri Artırma Çabaları

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, geçen yıl 2023 turizm hedefini karşılayacak yeni programı açıkladı.

Bakanlık, ziyaretçi sayısını ve turizmden elde edilen geliri artırmak için yeni düzenlemeler ve stratejiler başlattı. Turizm ve konaklama sektöründeki meslek okulları yıl boyunca aktif ve etkili olacaktır. ‘Mevsimsel turizm’ kavramı sona eriyor.

Hükümet ayrıca, ülkedeki toplam çekim maliyetinin yüzde 30’una kadar olan filmleri de finanse ediyor, çünkü bu filmler yurtdışında gösteriliyor ve ülke için reklam olacak şekilde yardımcı oluyor

TURSAB, en önemli uluslararası fuarlara katılarak ülke turizm sektörünün gelişiminde aktif rol oynuyor. Bilir, TURSAB’ın önümüzdeki aylarda Berlin, Frankfurt, Moskova ve Dubai gibi büyük turizm fuarlarına katılacağını da sözlerine ekledi.

Bilir ayrıca kongre ve kruvaziyer turizminin sağlık ve termal turizm ile birlikte teşvik edilmesi gerektiğini öne sürdü.

Devamını oku

DÜNYA

ABD Senatörleri Keşmir Konusunda Değerlendirme İstedi

ABD Senatörleri Keşmir Konusunda Değerlendirme İstedi. Senatörler Hindistan’ın adımlarının laik devlet niteliği haklarını tehdit ettiğini söylüyor.

Dört ABD senatörü Dışişleri Bakanlığından Çarşamba günü, Başkan Donald Trump’ın Yeni Delhi ziyaretinden haftalar önce Hindistan’ın Keşmir’deki baskısı hakkında değerlendirmeler yapmasını istedi.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Sens Chris Van Hollen, Todd Young, Dick Durbin ve Lindsey Graham’a hitaben yazdığı bir mektupta, Hindistan Başbakanı Narendra Modi hükümetinin Jammu ve Keşmir bölgesinde interneti aylarca engellediğine dair endişelerini dile getirdi.

Senatörler 30 gün içinde Keşmir’deki siyasi tutukluların sayısı, internet ve cep telefonu hizmetindeki kısıtlamalar, yabancı diplomatlara, gazetecilere ve gözlemcilere erişim ve din özgürlüğü hakkında bilgi istedi.

Ayrıca vatandaşlık yasası nedeniyle vatansız, sınır dışı veya kilitli olma riski altındaki kişilerin sayısını ve Hindistan makamlarının protestoculara karşı “aşırı güç kullanımı” kullanıp kullanmadığını öğrenmeye çalışıyorlar.

Mektup, Beyaz Saray’ın Trump ve First Lady Melania Trump’ın 24 ve 25 Şubat’ta Hindistan’a seyahat edeceğini duyurmasından yaklaşık iki hafta önce geldi ve Güney Asya’nın en büyük ülkesine ilk başkanlık ziyaretini işaret etti.

Keşmir Meselesi

Jammu ve Keşmir Hindistan ve Pakistan tarafından bazı bölümlerde tutulmakta ve her ikisi tarafından tam olarak talep edilmektedir. Küçük bir Keşmir şeridi de Çin tarafından tutuluyor.

1947’de bölündüklerinden beri, iki ülke Keşmir üzerinde, 1948, 1965 ve 1971’de savaştı.

Jammu ve Keşmir’deki bazı Keşmir grupları, komşu Pakistan’la bağımsızlık veya birleşme için Hindistan yönetimine karşı savaşıyorlar.

Çeşitli insan hakları örgütlerine göre, 1989’dan beri bölgedeki çatışmalarda binlerce kişinin öldüğü bildiriliyor.

Devamını oku

DÜNYA

Türk ve Yunan Savunma Bakanları Brüksel’de Buluştu

Türk ve Yunan Savunma Bakanları Brüksel’de Buluştu. Türkiye ve Yunanistan’dan delegasyonlar arasındaki görüşmeler bu ay içinde yapılacak.

Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Yunan mevkidaşı Nikos Panagiotopoulos Çarşamba günü Brüksel’de bir araya geldiler ve bu ayın ilerleyen günlerinde güven artırıcı önlemler konusunda görüşme kararı aldılar.

ki ülkeden delegasyonlar arasındaki görüşmeler 17-21 Şubat tarihleri arasında Atina’da gerçekleşecek.

Akar ve Panagiotopoulos da iki ülke arasındaki diyalog kanallarını açık tutmanın öneminin altını çizdi.

Türkiye ve Ukrayna Savunma Bakanları Bir Arada

NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında Akar, NATO’nun Kararlı Destek misyonuna katılan ülkeler için düzenlenen bir oturuma katıldı ve ardından Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Zagorodniuk ile bir araya geldi.

İki mevkidaş arasında askeri gelişmeler konusunda bölgesel gelişmeler ve işbirliği tartışıldı.

Akar ayrıca, ittifakın operasyon ve misyonlarını ele alan NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın ilk oturumuna katıldı.

Brüksel’deki iki günlük toplantıda NATO savunma bakanları, Orta Doğu’daki güvenlik ve istikrarı, DAEŞ / IŞİD’e karşı mücadelenin yanı sıra ittifakın Afganistan’daki rolü ve Rus füze konuşlandırmalarına verdiği tepki üzerinde görüşüyorlar.

Devamını oku

DÜNYA

Rus Hava Saldırıları Suriye’nin İdlib Kentinde 4 Sivili Öldürdü

Rus Hava Saldırıları Suriye’nin İdlib Kentinde 4 Sivili Öldürdü. Sivil savunma gruplarına göre, Rusya Suriye’nin kuzeybatısı İdlib’de tırmanma bölgesinde hava saldırıları düzenliyor.

Suriye sivil savunma grubunun Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın kuzeybatı Suriye’nin İdlib tırmanma bölgesinde hava saldırıları düzenlediğini ve en 4 dört sivilin öldüğünü bildirdi.

Suriye muhalif uçak gözlemevi, Rus jetlerinin Batı Halep eyaletine yakın bölgelerini hedef aldığını söyledi.

Beyaz Miğferler sivil savunma grubu saldırılarda 4 sivilin öldüğünü ve diğer 3 kişinin de yaralandığını söyledi.

Beşar Esad rejimi ve müttefikleri, İdlib tırmanma bölgesindeki sivil yerleşimlere hava ve kara saldırılarını yoğunlaştırdılar.

Eylül 2018’de Türkiye ve Rusya, İdlib’i saldırganlık eylemlerinin açıkça yasaklandığı bir tırmanma giderme alanına dönüştürmeyi kabul etti.

Ancak o zamandan beri ateşkes ihlal edilmeye devam ettiği için rejim ve Rus kuvvetleri tarafından 1.800’den fazla sivil öldürüldü.

Ne Olmuştu?

Türkiye 10 Ocak’ta İdlib’de yeni bir ateşkesin 12 Ocak gece yarısından hemen sonra başlayacağını duyurdu, ancak rejim ve İran destekli terörist gruplar kara saldırılarına devam etti.

Geçen yıl yaşanan yoğun saldırılar nedeniyle 1 milyondan fazla Suriyeli Türkiye sınırına yaklaştı.

Türkiye, 2011 yılında Suriye’deki iç savaşın başlamasından bu yana 3,7 milyondan fazla göçmene ev sahipliği yapan ve dünyanın en fazla mültecisinin bulunduğu ülke olmaya devam ediyor.

Devamını oku

DÜNYA

Çavuşoğlu: Türk Heyeti İdlib Konulu Görüşmelerde Rusya’yı Ziyaret Edecek

Çavuşoğlu: Türk Heyeti İdlib Konulu Görüşmelerde Rusya’yı Ziyaret Edecek

Türkiye ateşkesin kalıcı olmasını sağlamak için Rusya ile çalışmaya devam ediyor

Çavuşoğlu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türk heyetinin Suriye’nin kuzeybatısında bulunan İdlib’deki durumu görüşmek üzere önümüzdeki günlerde Rusya’yı ziyaret edeceğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yaptı. Heyet Moskova’yı ziyaret edecek. Daha önce, Rus bir heyet Ankara’yı iki kez ziyaret etti ve toplantılar yaptı.

Ateşkesin kalıcı olmasını sağlamak için Rusya ile çalışmaya devam ediliyor. Bu süreçte sonuç olmasa bile kararın net ve açık olduğu belirtiliyor.

‘’Gerekli olanı yapacağız.”

Pazartesi günü, geçen hafta yedi askerin ve Türk ordusuyla çalışan bir sivil vatandaşın şehit olduğu benzer bir saldırının ardından İdlib’deki Esad rejim güçlerinin saldırısında beş Türk askeri şehit olmuş ve beş kişi de yaralandı.

Türk birlikleri, terörle mücadele ve barış misyonunun bir parçası olarak İdlib’de Türkiye ile Rusya arasında yapılan bir anlaşma kapsamında – nominal olarak bir ateşkes bölgesi oluşturacak.

Türkiye o zamandan beri her iki saldırıya da misilleme yapıyor, hedeflere ulaşıyor ve 200 kadar Esad rejimi askeri etkisiz hale getirildi.

İdlib, 2011’deki Suriye iç savaşının başlamasından bu yana muhalefet ve hükümet karşıtı silahlı grupların kalesi oldu.

Rejim ve Rus kuvvetleri tarafından 1.800’den fazla sivil öldürüldü.

Devamını oku

DÜNYA

Yeniden Refah Partisi Kudüs Mitinginde İnsan Seli!

Yeniden Refah Partisi’nin Kudüs Mitingi adeta bir insan seline tanıklık etti.

Sakarya’da düzenlenen mitingde havanın soğukluğuna rağmen mitinge gelen kalabalık göze çarptı.

Mitingde Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan mitingde, ABD Başkanı Trump’ın “Yüzyılın Antlaşması” çıkışına çok sert tepkiler veren bir konuşma yaptı.

Erbakan, Trump’ın sözde barış planına
ilişkin, ”Dünya siyonîzmi tarafından atılan bu
adım karşısında tüm islam alemi olarak
yapmamız gereken; sözlü mesajlar, kınama
mesajları yayınlamak yerine, ağlayıp
sızlamak yerine, mutlaka fiili adımlar atmak,
dünya siyonizmine yaptırımlar
uygulamaktır.” dedi.

”Gün; namusumuza, Mescid-i Aksa’ya,
Filistin’e sahip çıkma günüdür.” ifadesini
kullanan Erbakan, ”Gün, kıyama kalkma ve
mutlaka fiili adımlar atma günüdür. Bu
kıyamı gerçekleştirmek, öncelikle, 6 asır
Filistin’in teminatı olan Osmanlı’nın torunları
olarak aziz milletimize düşmektedir. Milli
görüş olarak bu kıyamı gerçekleştirmek, bu
kıvılcımı ateşlemek için Sakarya’mızda hep
birlikte ‘Seninleyiz Kudüs’ mitinginde
bulustuk.” dive konustu.

Erbakan, Filistin’in yanlız olmadığına değindi ve sözlerine şöyle devam etti;

”Filistin islam toprağıdır, Kudüs de sadece
ve sadece İslam ındir. Buradan bütün islam
alemindeki yöneticilere ve Türkiye’deki
yetkililere sesleniyorum. (Necmettin
Erbakan) Erbakan hocamız dünya siyonîzmi
karşısında kana kan, dişe diş metoduyla
mücadele etti. Tam 50 sene boyunca
‘Banane Amerika’dan’ diye haykıran
hocamız, siyonizmin yumruğuna yumrukla
karşılıkverdi.”

Devamını oku

GÜNDEM

Yeniden Refah Partisi ve Saadet Partisi’nden Aynı Anda Kudüs Mitingi

Yeniden Refah Partisi ve Saadet Partisi 09.02.2020 tarihinde saat: 14.00’da Kudüs Mitingi düzenlediler.

Donald Trump’ın “Yüzyılın Anlaşması” adlı Kudüs’ün İsrail’in başkenti yapısına yönelik kararları İslam dünyasında oldukça tepki çekmişti. Kudüs Mitingi’nin giriş girişinde bulundu. 

Yeniden Refah Partisi ve Saadet Partisi tarafları tasarlamak kasıtlı olarak aynı zamanda miting düzenleme yapıyor yakındılar. Bu aynı zamanda seçmenler arasındaki polemiklere de sebep oldu.

Temel Karamollaoğlu ve Fatih Erbakan Kudüs Mitingi

Kudüs Mitingi

Saadet Partisi’nin açıklamasından 1 gün önce açıklama yapılır görülüyor. 

Kudüs Mitingi içindir biliniyor. Necmettin Erbakan dönemindeki bazı mitingler çok büyük alanlar yaratmış ve sonuçlar oluşturmuştu.

Devamını oku

POPÜLER BAŞLIKLAR